- Iznos od 200 eura koji se danas pojavio u medijima nije komuniciran od strane udruga i ne znam od kud izvor o toj svoti. I moram priznati da ta razina nije realna u ovom trenutku za proračun", rekao je Aladrović.
Naveo je da su umirovljeničke udruge tražile da taj jednokratni dodatak na mirovinu iznosi od 50 eura za umirovljenike s mirovinom većom od 5 tisuća kuna do 150 eura za one s mirovinom manjom od 2710 kuna i u toj projekciji ukupni izdatak za državni proračun iznosio bi 1,1 milijardu kuna.
- U slučaju da je indeksacija mirovina niža od one koju smo planirali, a prema svemu sudeći ona će biti nešto niža, razgovarat ćemo o tom dodatku", rekao je Aladrović.
U ovom trenutku otvorene su sve opcije - da dodatka ne bude, kao i da se on isplati, a u tom slučaju pregovaralo bi se o njegovom iznosu te o broju isplatnih razrada kojih bi, potvrdio je ministar, trebalo biti više od onog što predlažu umirovljeničke udruge.
Razgovore o covid dodatku vodimo veće neko vrijeme, postoji snažna inicijativa udruga umirovljenika da se on uvede, ali moramo biti svjesni financijskih ograničenja proračuna, da imamo više od 1,2 milijun umirovljenika i da je to snažan trošak za proračun, istaknuo je ministar.
Kolika će indeksacija mirovina biti znat će se krajem ovog ili početkom idućeg tjedna, kada Državni zavod za statistiku objavi potpune podatke o kretanju plaća i cijena u drugom polugodištu 2020. godine.
- Ako indeksacija mirovina bude niža, tada će nam pozicija sigurno biti nešto bolja u tom pogledu te ćemo nastaviti razgovarati s udrugama", rekao je Aladrović te dodao kako vjeruje da će predstavnici umirovljenika shvatiti i poziciju Vlade ako indeksacija bude viša od očekivane.
Aladrović je odbacio tumačenja i povezivanje eventualne isplate ovog dodatka s predstojećim lokalnim izborima.
- Bilo kakvo političko povezivanje nema smisla", rekao je dodavši kako su takav dodatak uvele i neke, ne sve, europske države te da hrvatska Vlada pokazuje spremnost da razgovara o tome i, ako bude prostora u proračunu, isplati taj dodatak.