Article
"Srđ je Grad": Marinu Frapu, najveću sramotu u prostoru, vratiti građanima
Poručio je da će kao gradonačelnik, nakon isteka roka za dobivanje uporabne dozvole, raskinuti koncesijski ugovor za Marinu Frapu na Lapadskoj obali i vratiti je građanima te tako riješiti problem s manjkom komunalnih vezova.
Capor je na konferenciji za novinare na Lapadskoj obali u Dubrovniku rekao da su "tadašnja ministrica Mrak Taritaš i tadašnji gradonačelnik Vlahušić kumovi projekta, a dozvola je izdana u Zagrebu".
- Građani su morali predati vezove kako bi se marina izgradila, a koncesionar ni tri godine nakon otvorenja nije ishodio uporabnu dozvolu. Rok je u lipnju 2020. godine produljen za još tri godine. Sasvim je jasno kako dozvola neće biti ishođena", istaknuo je.
Capor je poručio da će kao gradonačelnik naložiti uklanjanje svega što nagrđuje prostor te ga rehabilitirati od sveg nasilja koje se nad njim dogodilo.
Kandidat za zamjenika gradonačelnika Nikša Selmani upozorio je kako bi poništeno rješenje o izvlaštenju dijela zemljišta moglo proizvesti negativne korekcije u projektu rekonstrukcije Lapadske obale, koji se potpuno financira europskim novcem.
- S pravomoćnim rješenjem možete se knjižiti kao vlasnik, formirati građevinsku česticu i prijaviti početak radova. Ovdje je početak radova prijavljen, a poništeno je rješenje o izvlaštenju. Ako se pokaže da je nešto rađeno suprotno propisima, te troškove Europska unija neće priznati, već ćemo ih sami plaćati", objasnio je Selmani.
Kandidati stranke "Srđ je Grad" poduprli su prijedlog stanovnika Lapadske obale da im se osigura trećina parkirališta na kojem će tijekom izgradnje biti građevinska operativa.
- Građani su s parkirališta maknuti bez zamjenskog rješenja, baš kao što su ostali i bez vezova. Grad im to mora osigurati", poručili su kandidati te stranke.
HZJZ: Uz dosljednu primjenu mjera izbori se mogu sigurno provesti
S obzirom da slijedi prikupljanje potpisa na štandovima političkih stranaka, HZJZ smatra kako je, pod uvjetom da se svi izborni sudionici pridržavaju preporučenih epidemioloških mjera, moguće nesmetano odvijanje izbornog procesa uz očuvanje zdravlja svih građana.
HZJZ se referirao i na zahtjeve za uputama specifičnim za Primorsko-goransku županiju, odnosno upite kako se misle organizirati izbori u toj županiji i prikupiti potrebni potpisi potpore, ako su iduća dva tjedna zabranjena sva okupljanja.
Prikupljanje potpisa birača ne smatra se oblikom javnih događanja i okupljanja u smislu Odluke o uvođenju nužnih epidemioloških mjera za područje PGŽ, kaže HZJZ i ističe da njegove preporuke donose epidemiološke mjere koje su sveobuhvatne i primjenjive na sve okolnosti izbornog procesa za epidemije covida-19.
Pozivajući se na iskustvo u organizaciji lanjskih izbora za Sabor, koji su također održani u epidemiji, Zavod smatra kako su epidemiološke mjere koje je tada predložio bile iznimno učinkovite.
Nakon izbora nije primijećen porast broja novooboljelih koji su kao izvor zaraze navodili sudjelovanje u izborima, niti se primijetilo grupiranje bolesti kod osoba koje su sudjelovale u pojedinim dijelovima izbornog procesa.
HZJZ je 1. travnja objavio preporuke kojih bi se trebalo držati kod prikupljanja potpisa, kako bi se spriječilo širenje zaraze.
Potpise prvenstveno treba prikupljati na otvorenom, treba poštovati fizičku udaljenost od dva metra, maske su obvezne, kao i redovita dezinfekcija ruku, a poželjno je da građani za potpis koriste svoje olovke, bit je tih preporuka.