Proslava 100 godina župne crkve sv. Ane na Brgatu
Župa sv. Ane na Brgatu u ŽupI dubrovačkoj proslavila je danas svoju nebesku zaštitnicu te 100. godišnjicu izgradnje nove župne crkve. Svečano euharistijsko slavlje predvodio je dubrovački biskup mons. Mate Uzinić u koncelebraciji s 20-ak svećenika, govoreći o sv. Ani, majci Djevice Marije, i povijesti spasenja.
Biskup Uzinić se osvrnuo i na stanje suvremene obitelji te podsjetio na nedavno donesenu Rezoluciju o zaštiti obitelji koju je donijelo Vijeće sigurnosti UN-a. U Rezoluciji među ostali stoji, poručio je, da obitelj ima prvotnu odgovornost u odgoju i zaštiti djece te bi djeca, “zbog potpunoga i skladnoga razvoja njihove osobnosti, trebala odrastati u obiteljskom okruženju, u ozračju sreće, ljubavi i razumijevanja”.
Za obitelj se kaže kako je “temeljna skupina društva i naravno okruženje za rast i dobrobit svih svojih članova, a osobito djece”.
Nakon mise biskup Uzinić je blagoslovio dva značajna umjetnička djela – oltarni mozak s likom sv. Ane koji je izradio akademski slikar Luka Petrač te trg ispred crkve kojim dominira Gospin kip, a koji je djelo akademskog kipara Lovre Jakšića.
Nova župna crkva sv. Ane na Brgatu počela se graditi 1912. godine, a dovršena je i posvećena 1914. godine. Prije gradnje matična je crkva bila “stara sv. Ana”, nekoć crkva sv. Petke uz koju se formiralo župno groblje.
Stara crkva postala je premalena i trošna pa se gradila nova crkva, koja je devastirana u srpsko-crnogorskoj agresiji 1991. i 1992. godine. Župna crkva je ponovno pet godina bila stara crkva sv. Ane, dok je 1997. nova ponovno obnovljena.


