SMIRUJE GRAĐANE

Ninčević: “Troska se neće skladištiti u kavi, nema razloga za zabrinutost”

Foto: FB, Dalibor Ninčević

Gradonačelnik Solina Dalibor Ninčević reagirao je na medijske napise i objave na društvenim mrežama vezane uz postupak kojim je tvrtka Cemex zatražila mogućnost skladištenja troske u tupinolomu, poručivši građanima da nema razloga za zabrinutost te da se spomenuti materijal neće skladištiti u kavi.

– Prethodnih dana mogli ste čitati ili slušati kako je Grad Solin odobrio Cemexu odlaganje troske u tupinolomu.

Senzacionalistički naslovi na pojedinim portalima prenijeli su samo dio informacija, a propali politički oponenti, posebno Nezavisna lista mladih, zastrašivanjem građana bez prethodno provjerenih informacija, očajnički pokušavaju doći do bilo kakvog klika i lajka na društvenim mrežama, na jednak način kako su pokušali stvarati paniku pri izgradnji reciklažnog dvorišta.

Kroz objave se stječe dojam da Grad Solin i mene kao gradonačelnika nije briga za naš grad i zdravlje građane, međutim upravo suprotno.

Ministarstvo je u rješavanju zahtjeva Cemexa vrlo podrobno opisalo razloge zašto odbija izradu studije, dok je sve primjedbe Grada Solina uzelo u obzir, prihvatilo podnesene zahtjeve i propisalo ih kao obvezu.

Bitno je napomenuti kako je Rješenje ministarstva tek početak postupka koji prethodi ishođenju lokacijske dozvole i izmjeni okolišne dozvole. U svim tim postupcima sudjeluje Grad Solin i kroz tehničku dokumentaciju određuje uvjete i naravno da nećemo dopustiti ništa što bi išlo kontra grada i građana.

No, bez obzira na sve to, dodatnim angažmanom mene osobno i stručnih službi Grada, dobili smo očitovanje i garanciju Cemexa da daljnje postupke neće provoditi, odnosno da se spomenute količine troske neće skladištiti ni koristiti.

Troska se do sada u puno manje kontroliranim uvjetima držala i još uvijek drži u krugu tvornice Sv Kajo, neposredno uz same stambene objekte uz Draškovićevu i Banovu ulicu.

Za građane Solina, posebno mještane Sv. Kaje je pozicija u kavi znatno bolja opcija, obzirom da se skladišti u udubljenju nastalom iskopom, koji stvara prirodnu barijeru prema naselju te su uvjetovane i sve druge zaštite mjere odvodnje i širenja u okoliš.

Ali, još jednom naglašavam; troska se u kavi neće skladištiti, ili neće skladištiti u većim količinama nego šta se i do sada već godinama skladišti na istom mjestu.

Po kategorizaciji troska koja se koristi u proizvodnji cementa svrstava se u proizvodni materijal, ne u otpad i zato ne podliježe izradi studije.

Međutim, razumijevajući zabrinutost građana tražili smo od Cemexa, između ostaloga i postavljanje dodatne stanice za mjerenje kakvoće zraka čije vrijednosti će očitovati Nastavni zavod za javno zdravstvo.

Mjerna stanica bit će postavljena u neposrednoj blizini prostora za odlaganje koja će evidentirati najrealnije stanje i ista će biti postavljena do kraja mjeseca.

Grad Solin kontinuirano prati stanje na terenu, posebno izviješća o kakvoći zraka i u slučaju bilo kakvih odstupanja pravodobno će reagirati.

Na ovaj način šaljem poruku građanima; nema razloga za zabrinutost, a kao i do sada znat ću se boriti i izboriti za interese građana.

Na slikama dolje su uvjeti Grada Solina i Rješenje ministarstva kojim se ti uvjeti prihvaćaju. – stoji u objavi.