Na Sljemenu se izgubila i pitala umjetnu inteligenciju za pomoć, završila u još većim problemima
Tijekom nedavne akcije spašavanja na Sljemenu, pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanja – Stanice Zagreb, naišli su na neuobičajenu situaciju: izgubljena osoba nije nazvala 112, već je pomoć pokušala potražiti putem – umjetne inteligencije.
Prema HGSS-u, chatbot kojem se osoba obratila dao joj je pogrešan savjet, da krene niz potok, što ju je dovelo u još teži teren i povećalo opasnost. Srećom, zahvaljujući brzoj reakciji spašavatelja, osoba je ubrzo pronađena živa i neozlijeđena.
Iz HGSS-a upozoravaju da, iako tehnologija svakodnevno olakšava život, u prirodi vrijede druga pravila.
–U trenucima panike ljudi često traže najbrže rješenje, ono koje im se čini logičnim i dostupnim. No, baterija se može isprazniti, signal nestati, a pogrešna odluka u planini može značiti ozbiljan problem, poručuju iz službe.
Spašavatelji naglašavaju da je u akcijama spašavanja presudna ljudska procjena, iskustvo i sposobnost donošenja odluka na terenu – nešto što „nijedan algoritam ne može izračunati“.
Poruka HGSS-a ostaje jasna:
Ako se izgubiš – nazovi 112.
Ostani na mjestu, slijedi upute spašavatelja i čuvaj bateriju mobitela.
–Umjetna inteligencija će mijenjati svijet, ali dok god u jednadžbi spašavanja postoji čovjek u nevolji, u formuli mora ostati i čovjek koji ide po njega, zaključuju iz HGSS-a.


