NOVA METODA KRAĐE

Na granici u Karasovićima pronađen uređaj za ometanje zaključavanja automobila

Piše:
Foto: MUP

U večernjim satima u srijedu, 4. ožujka, na ulaznoj graničnoj kontroli na Međunarodnom cestovnom graničnom prijelazu Karasovići zaustavljeno je osobno vozilo čeških registarskih oznaka kojim je upravljao 54-godišnji državljanin Kosova. Muškarac je u vozilu bio sam.

Tijekom granične kontrole koju su proveli policijski službenici Postaje granične policije Gruda u suradnji s carinskim službenicima, u vozilu je pronađen uređaj za elektroničko ometanje daljinskog zaključavanja vozila, kao i pripadajuće antene i punjač. Riječ je o uređaju koji ometa signal daljinskog zaključavanja automobila, čime se onemogućuje zaključavanje vozila, a lopovima olakšava provala i krađa novca ili drugih vrijednih predmeta iz unutrašnjosti.

Pronađeni predmeti su uz potvrdu oduzeti, a 54-godišnjak je uhićen i priveden u policijske prostorije radi kriminalističkog istraživanja. Provedenim postupkom utvrđeno je da je počinio kazneno djelo izrade, nabavljanja, posjedovanja, prodaje ili davanja na uporabu sredstava za zlouporabu bezgotovinskih instrumenata plaćanja.

Policija pritom upozorava građane na sve češće oblike elektroničkog ometanja signala za zaključavanje automobila, poznate kao „signal jamming“ ili „relay attack“, te savjetuje dodatni oprez. Vozačima se preporučuje da nakon zaključavanja vozila daljinskim upravljačem uvijek fizički provjere jesu li vrata doista zaključana prije nego se udalje.

Stručnjaci također savjetuju držanje ključeva automobila u metalnim kutijama ili posebnim Faraday torbicama koje blokiraju radiofrekvencijski signal i onemogućuju njegovo presretanje. Kod vozila koja imaju funkciju pasivnog otključavanja preporučuje se razmotriti njezino isključivanje ako je to moguće u postavkama vozila.

Dodatnu razinu sigurnosti može pružiti i korištenje mobilnih aplikacija za praćenje i daljinsko zaključavanje vozila, kao i ugradnja GPS uređaja za praćenje koji može pomoći u lociranju automobila u slučaju krađe. Važno je i da alarmni sustav vozila bude ispravan i opremljen dodatnim senzorima za pokret ili udarce.

Policija podsjeća i na osnovne sigurnosne mjere poput parkiranja na sigurnim i dobro osvijetljenim mjestima te praćenja informacija o novim metodama krađe vozila i zaštiti od takvih prijetnji.