Dubrovnik će u utorak obilježiti 33. godišnjicu srpsko-crnogorske agresije iz Domovinskog rata pod programom “Da se ne zaboravi”. Program počinje polaganjem vijenaca kod Spomen križa na Boninovu i svečanom školskom ceremonijom u crkvi Male braće, nakon čega slijedi polaganje vijenaca na brdu Srđ uz molitvu.
U luci Gruž vijenci će biti spušteni u more u znak sjećanja na poginule pomorce, a ispred crkve sv. Vlaha, nakon nastupa Gradske glazbe Dubrovnik, služit će se misa u crkvi Male braće za sve poginule branitelje i civile.
Napad na Dubrovnik 1. listopada 1991. godine počeo je u 6 sati ujutro, kada su jugoslavenska vojska, uz pomoć srpskih i crnogorskih rezervista, napali s kopna, mora i iz zraka. Dubrovnik i jug Hrvatske našli su se pod udarom više od 13 tisuća vojnika, potpomognutih teškom artiljerijom, tenkovima i zrakoplovima. Na crti obrane duljoj od 200 kilometara stajalo je samo 750 hrvatskih branitelja.
Dubrovnik je prvog dana napada ostao bez struje i vode, dok su komunikacije prekinute raketiranjem zgrade Centra za obavješćivanje i repetitora na Srđu. Grad je pretrpio teške gubitke: 27 poginulih i 100 ranjenih samo u prvom tjednu listopada. Do kraja listopada agresor je zauzeo Konavle i Slano, presjekavši posljednju kopnenu vezu Dubrovnika s ostatkom Hrvatske.
Najgori udar grad je pretrpio u studenom i prosincu 1991. godine, kada je više od 5.000 projektila palo na Dubrovnik, uključujući 600 na povijesnu jezgru tijekom napada 6. prosinca. Mnoga kulturna dobra su uništena, a Stradun je pretrpio teška oštećenja.
Srpsko-crnogorska agresija na dubrovačko područje rezultirala je smrću 184 branitelja i 92 civila, dok je više od 1.500 ljudi bilo ranjeno. Brojni stanovnici Dubrovnika bili su prognani ili su pretrpjeli štetu na imovini, a 2127 kuća je spaljeno, uključujući povijesni Arboretum u Trstenom.