Hrelja u Saboru citirao svjedočenje s arbitraže oko Ine

Piše:

Predsjednik HSU-a Silvano Hrelja ustvrdio je u srijedu u Saboru da je Ilona Fodor, koja je sudjelovala u pregovorima Vlade s MOL-om svjedočila na arbitražnom postupku u Londonu da je Josip Petrović “industrijski špijun koji radi za MOL”, na što ga je HDZ-ov Ivan Šuker upozorio da je riječ o tajnom dokumentu čije bi javno iznošenje moglo kompromitirati arbitražu.

– Sinoć sam u kaslić dobio dokument koji potvrđuje vjerodostojnost dokumentacije koja je u optjecaju. Ovo je svjedočenje gospođe Ilone Fodor, koja je točno pred godinu dana pred arbitražnim sudom svjedočila da je Petrović industrijski špijun koji radi za MOL –  rekao je Hrelja nakon stanke određene na zahtjev nekoliko klubova koji su se željeli očitovati o događajima u Vladi.

Iz navodnog svjedočenja Hrelja je zaključio kako je autentičan i ugovor objavljen u Nacionalu između tvrtki Josipa Petrovića i supruge prvog potpredsjednika Vlade Tomislava Karamarka.

– Ovo nije afera, nego pitanje jesmo li uređena država ili socijalna džungla”, rekao je Hrelja i dodao kako osobno ne želi nikoga pozivati na ostavku. “Neka svatko učini po svojoj savjesti, samo neka zna da javnu dužnost uvijek treba odvojiti od osobnog interesa – kazao je Hrelja.

Šuker mu je uzvratio upozorenjem da je riječ o dokumentu do kojega Hrelja nije mogao doći legalno.

– To su strogo povjerljivi dokumenti jer je arbitraža u tijeku. Hrvatska je zbog curenja informacija zatražila prekid arbitraže sa Slovenijom. Vi ste kolega Hrelja ovdje s tim dokumentom doveli Hrvatsku u vrlo tešku poziciju jer ste dali dokument koji ne smije biti vani – kazao je Šuker.

Naglasio je kako “ne želi biti ničiji odvjetnik”, ali da Sabor treba biti zabrinut nad curenjem tajnih informacija.

– Ovdje netko dođe u sabornici i kaže gledajte, ja imam svjedočenje arbitraže, to je prije svega neodgovorno, bez obzira što će se iskoristiti za političke situacije – smatra Šuker.

Kad je riječ o poslovima Karamarkove supruge, Šuker je naglasio kako će svoj sud o tome dati Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa dužnosnik.

– Ako je kolega Karamarko napravio nešto u suprotnosti sa zakonom, to će povjerenstvo reći, ali nismo mi tu da sudimo – ocijenio je Šuker.

Uzvratio mu je Milorad Pupovac (SDSS), poručivši kako tajnost dokumenata ne obvezuje samo Hrelju, nego i druge zastupnike. 

– Ako vrijedi za Hrelju, vrijedi i za kolegu Bulja i za one koji su Andriji Mikuliću dali dokumente vezane uz njegov zdravstveni karton – upozorio je Pupovac.

Dodao je i kako se “neke stvari naprosto ne smiju događati, neovisno kako to ocjenjivalo Povjerenstvo”. 

– To su duboke političke i moralne relevantnosti -naglasio je Pupovac.

Zasjedanje je nastavljeno raspravom o izvješću o upravljanju državnom imovinom u 2015.