Med je sladak, ali problemi su gorki! Pčelari u Zagvozdu uče kako zaštititi zajednice
Savjetnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva održat će u srijedu, 27. svibnja 2026. godine s početkom u 14 sati na OPG-u Bušelić (Rastovac bb, 21270 Zagvozd) demonstracijsku aktivnost pod nazivom „Kontrola i suzbijanje bolesti pčela“.
Kontrola i suzbijanje bolesti pčela je važan segment Dobre pčelarske prakse i cjelokupne tehnologije pčelarenja. Unatrag nekoliko godina imamo povećane gubitke pčelinjih zajednica, a kao razlog tome navode se mnogi pčelari početnici koji ulaze u pčelarstvo bez valjanog predznanja. Pri tome je vrlo važno naučiti prepoznavanje kliničkih i pato-anatomskih znakova zaraznih bolesti, načine suzbijanja i iskorjenjivanja istih te diferencijalno-dijagnostički razlučiti iste od nametničkih i nezaraznih bolesti te štetnika i neprijatelja pčela. Cilj ove demonstracijske aktivnosti je upoznati polaznike kako prepoznati određene bolesti te na koji način reagirati kako bi se bolest suzbila, odnosno preveniralo njezino pojavljivanje. Posebice će se naglasak staviti na pojavu grabeži, američke i europske gnjiloće medonosne pčele te varooze.
Očekivano trajanje demonstracijske aktivnosti je 5 školskih sati, a prijave su moguće na stranici Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede ili telefonski na 091 4882 983.


