DRAMA U BUDIMPEŠTI

Mađarska predsjednica podnijela ostavku nakon pomilovanja osuđenika za seksualno zlostavljanje

Piše:
Foto: Armin Durgut/PIXSELL

Mađarska predsjednica Katalin Novak podnijela je ostavku nakon što je došla pod veliki pritisak zbog pomilovanja muškarca koji je osuđen kao pomagač u prikrivanju slučaja seksualnog zlostavljanja u dječjem domu, prenosi INDEX.HR.

Novak je prekinula turneju po Bliskom istoku kako bi se vratila u Mađarsku i odgovorila na sve brojnija pitanja o svojoj ulozi u pomilovanju dotične osobe. Tijekom televizijske objave započela je svoju izjavu riječima da se “ne obraćam političarima, kreatorima politike, već ljudima kojima sam se zaklela služiti prije dvije godine”.

U svojoj izjavi, predsjednica je citirala himnu i istaknula: “Pogriješila sam… Danas je zadnji dan da vam se obraćam kao predsjednica”. Zahvalila je svojoj obitelji i svima koji su joj pomogli u radu, te je naglasila kako je politika težak, ponekad okrutan svijet.

Ranije ovog tjedna, premijer Viktor Orban je nagovijestio da će predložiti ustavni amandman o pravu na pomilovanje koji bi onemogućio pomilovanje osuđenika uključenih u slučajeve zlostavljanja djece.

Novak, ključna Orbanova saveznica i bivša potpredsjednica Fidesza, bila je mađarska ministrica za obitelj do njezina imenovanja za predsjednicu. Otvoreno se zalagala za tradicionalne obiteljske vrijednosti i zaštitu djece. Bila je prva žena predsjednica u povijesti Mađarske i najmlađa osoba koja je ikada obnašala tu dužnost.

Pomilovani muškarac, koji je 2018. godine osuđen na više od tri godine zatvora zbog pomaganja u prikrivanju seksualnog zlostavljanja koje je počinio ravnatelj ustanove, izazvao je kontroverzu. Optuženi ravnatelj je osuđen na osam godina zbog zlostavljanja najmanje 10 djece između 2004. i 2016. godine.

Novak je izdala sporno pomilovanje zajedno s još dvadesetak drugih prilikom posjeta pape Franje Mađarskoj u travnju prošle godine. Unatoč kritikama i pozivima za službenim objašnjenjem svoje odluke, Novak je prethodnih dana nijekala da je postupila nedolično.

Očekuje se da će Mađarska morati brzo odrediti sljedeće korake u pogledu izbora novog predsjednika ili predsjednice kako bi se održala stabilnost u zemlji.