Article

//www.dalmacijanews.hr/files/6408ad4e5d79655a458b45c2/80
Foto: Pixabay

Hoće li Facebook biti ugašen u Europi?

Irska odluka mogla bi donijeti nevolje i drugim kompanijama koje koriste ovaj instrument za transfere podataka u SAD
Čelnica irske Komisije za zaštitu podataka (DPC) Helen Dixon za Politico kaže kako će vrlo vjerojatno donijeti finalnu presudu u posljednjem zakonskom instrumentu kojim Facebook želi odobrenje za slanje privatnih podataka u SAD prije nego EU i SAD uspiju dogovoriti novi dogovor o transferu podataka. DPC je prošlog srpnja objavio nacrt odluke o obustavljanju ovog instrumenta, koji sad čeka na odobrenje od strane regulatora u Europi. Mogao bi biti finaliziran sredinom svibnja.

To znači da bi američki tech gigant Meta, vlasnik Facebooka, mogao ostati bez alata da legalno prebacuje osobne podatke poput onih o lokaciji ili obiteljskih fotografija u SAD za potrebe svoje Facebook usluge. - prenosi N1.

Iz Mete je ranije rečeno da bi takva odluka mogla dovesti do gašenja usluga u Europi, što uključuje i Instagram. Nedavno je Meta upozorila:

- Ako Europska komisija ne donese adekvatnu odluku i ne budemo se mogli oslanjati na standardne ugovorne klauzule ili alternativne načine transfera podataka iz Europske unije u SAD, vjerojatno nećemo moći nuditi niz svojih najvećih usluga, uključujući Facebook i Instagram, u Europi.

Irska odluka mogla bi donijeti nevolje i drugim kompanijama koje koriste ovaj instrument za transfere podataka u SAD.

Europska mreža nacionalnih tijela za zaštitu podataka do 14. travnja će odlučiti o tome hoće li potvrditi raniju irsku odluku o suspenziji ovog instrumenta koji koriste kompanije, uključujući Metu, za transfer osobnih podataka u SAD. Irski regulator, glavni europski regulator za Metu i druge tehnološke gigante sa sjedištem u Irskoj, tada će imati mjesec dana da donese finalnu odluku.

Istovremeno, Europska komisija želi finalizirati potpuno novi sporazum o podacima s SAD-om do srpnja, nakon što je Europski sud pravde poništio dva prethodna dogovora zbog straha od praćenja od strane SAD-a.

Dixon je izjavila da ne planira odustati od primjene europskog zakona o privatnosti i zaštiti podataka, GDPR-a.

- Slijedit ćemo postupke o implementaciji koje smo postavili. - rekla je u intervjuu.

- Naravno, postoje potencijalni legalni putevi za koje bi se neka kompanija mogla odlučiti, ali tada bi se postavilo vrlo vrlo nejasno i nesigurno pitanje bi li ta kompanija mogla dobiti odgodu, u uvjetima ovog slučaja, za provođenje naredbe koju donesemo. - dodala je.

Glasnogovornik Mete je izjavio:

- Ovaj slučaj povezan je s povijesnim sukobom zakona EU-a s jedne i SAD-a s druge strane, koji se trenutno rješava putem novog okvira za privatnost podataka EU-a i SAD-a. Podržavamo napredak političara prema osiguravanju nastavka transfera podataka preko granica i čekamo finalnu odluku regulatora.
hr Wed Mar 08 2023 16:52:00 GMT+0100 (CET) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Biznis
//www.dalmacijanews.hr/files/57590dbb1e353e91278b4585/80
Foto: Ilustracija

Carinski seminar - Novi kompjuterizirani provozni sustav (NCTS 5)

Seminar je namijenjen gospodarskim subjektima koji se bave ili će se baviti stavljanjem robe u provozni postupak

Od 1. lipnja ove godine svi gospodarstvenici koji podnose provozne carinske deklaracije podnosit će ih u novom sustavu. Novi kompjuterizirani provozni sustav – NCTS 5 je uspostavljen za razmjenu podataka radi provedbe carinskih formalnosti za postupke provoza Unije s pravno obvezujućim učinkom, sukladno carinskom zakonodavstvu.

Kako bi se svi relevantni korisnici upoznali s novinama koje ih očekuju Hrvatska gospodarska komora organizira tijekom svibnja ciklus carinskih seminara u Osijeku, Rijeci, Zagrebu i Splitu. 

Seminar u Splitu će se održati u srijedu, 24. svibnja 2023., s početkom u 11,00 sati u HGK – Županijskoj komori Split, na adresi Obala Ante Trumbića 4.

Seminar je namijenjen gospodarskim subjektima koji se bave ili će se baviti stavljanjem robe u provozni postupak. 

Predavači će upoznati polaznike seminara s novim funkcionalnostima i promjenama u Novom elektroničkom sustavu provoza.

Više informacija o seminaru, kao i program i prijavni obrazac dostupni su OVDJE


hr Wed May 10 2023 14:42:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Biznis
//www.dalmacijanews.hr/files/588ccf5c1eea8fa1358b4630/80
Foto: Pixabay

Najbogatiji Hercegovac gradi novi shopping centar u Grudama, a investira i u turizam na hrvatskoj obali

U tijeku su velike investicije u BiH i Hrvatskoj
Jedan od najuspješnijih ljudi u BiH, Petar Ćorluka, vlasnik tvornice Violeta nastavlja s novim investicijama.

Kako  saznaje biznisinfo.ba, uskoro kreće s gradnjom trgovačkog centra koji će se nalaziti u centru Gruda, ali i hotela visoke kategorije s popratnim sadržajem u istom gradu.

Violeta je prošle godine ostvarila rekordne prihode od čak 372 milijuna KM, što je za čak 90 milijinu KM više nego godinu ranije.

Prethodna godina za Violetu bila je još jedna od velikih prekretnica, jer su na tržište plasirani proizvodi čapljinske Laste koja je odnedavno u sastavu Violete. Ovi proizvodi su za kratko vrijeme postali pravi hit i odmah su osvojili nepca građana širom BiH.

Ćorluka, osim toga, investira i u turizam i ugostiteljstvo u BiH i Hrvatskoj.

Jedan od njegovih najvećih projekata je rekonstrukcija hotela “Hrvatska” u Baškoj Vodi u čiju rekonstrukciju ulaže čak 20 milijuna eura.

Trgovčki centar u Grudama je osmišljen kao jedinstveno i moderno arhitektonsko rješenje koje će svojim sadržajem privući ljude s područja Hercegovine, ali i šire. Nova destinacija za shopping i zabavu cijele obitelji protezat će se na ukupno 7.000 kvadratnih metara.
hr Tue May 02 2023 20:49:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Biznis
//www.dalmacijanews.hr/files/643978ba5d79658acc8b45bf/80
Foto: TZ Split

Croatia Airlines, TZ Splitsko-dalmatinske županije, TZ Dubrovačko-neretvanske županije zajednički se predstavili u Pragu

Na prezentaciji je predstavljen ljetni red letenja Croatia Airlinesa u 2023. godini u sklopu kojeg je planirano uvođenje nove sezonske linije Prag – Dubrovnik
Croatia Airlines, Turistička zajednica Splitsko - dalmatinske županije, Turistička zajednica Dubrovačko-neretvanske županije u suradnji s predstavništvom Hrvatske turističke zajednice u Pragu sinoć su u glavnom gradu Češke održali zajedničko predstavljanje češkim poslovnim (B2B) novinarima i turističkim agentima. 

Na prezentaciji je predstavljen ljetni red letenja Croatia Airlinesa u 2023. godini u sklopu kojeg je planirano uvođenje nove sezonske linije Prag – Dubrovnik, kojom hrvatski nacionalni avioprijevoznik putnicima nudi još veći izbor putovanja između Češke i Hrvatske tijekom ovogodišnje turističke sezone. 

Izravni letovi Prag – Dubrovnik planirani su četvrtkom u razdoblju od 18. svibnja do sredine listopada 2023. godine, a povratne zrakoplovne karte putnicima su na raspolaganju po promotivnim cijenama već od 149 eura. Na liniji će letjeti zrakoplovi Airbus kapaciteta 144 i 174 sjedala.

Ponovno se uvode sezonski letovi Prag – Split, dvaput na tjedan – ponedjeljkom i subotom, u razdoblju od 13. svibnja do 9. listopada. Letovi će se obavljati zrakoplovima Dash 8-Q400 kapaciteta 76 sjedala, a putnicma na ovoj liniji također su dostupne povratne zrakoplovne karte po cijeni već od 149 eura. 

Croatia Airlines tijekom turističke sezone planira povezivati Hrvatsku s 24 međunarodna odredišta, a zrakoplovi će pritom letjeti na 47 međunarodnih linija. Ukupno je planirano više od 17.000 letova, a u ponudi će biti više od 1,820.000 sjedala.

hr Fri Apr 14 2023 18:01:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Biznis
//www.dalmacijanews.hr/files/642b1f845d796559ab8b4609/80
Foto: Press

Više od 30 vrhunskih stručnjaka za blockchain dolazi u Split

Najveća regionalna Web3 konferencija najavila je svoje četvrto izdanje 23. i 24. svibnja
Omiljeni hrvatsku ljetnu destinaciju za manje od dva mjeseca posjetit će više od 600 stručnjaka, poduzetnika i entuzijasta za svijet blockchain tehnologije. BlockSplit okupit će Web3 zajednicu cijele regije po četvrti put od 2018. godine kao prva inicijativa na ovom dijelu kontinenta koja je prepoznala potrebu za centralno mjesto  razmjene iskustava u svijetu kriptovaluta, decentraliziranih financija, NFT-a i metaversa. 

Iz UBIK-a, Udruge za blockchain i kriptovalute, organizatora konferencije, potvrđuju rastući interes za ovu uzbudljivu industriju nakon prošlogodišnjeg rasprodanog eventa. BlockSplit konferencija ove godine donosi niz zanimljivih tema poput DeFi-ja, jedne od najbrže rastućih grana u industriji, te NFT-a kao sve popularnijeg rješenja u umjetničkom svijetu. 



Vodeća tema bit će i sve aktualnije decentralizirane autonomne organizacije (DAO) te novi načini upotrebe blockchaina u gamingu. Tokenizacija i digitalni identitet samo su još neki primjeri raznolikog programa koji očekuje posjetitelje konferencije.

Među senzacionalnim imenima koja dolaze na splitsku pozornicu predsjednica je udruge European Blockchain Alliance, Tanja Bivić Plankar. S 12 godina iskustva u komunikacijama, Tanja je danas specijalistica za marketing u blockchain industriji, a ulogu predsjedništva udruge obnaša još od 2018. godine. U programu će joj se pridružiti i Cyrille Pastour, suosnivač je Swaap Finance, francuske blockchain platforme za financijsko trgovanje, te Iva Kvakić, suosnivačica hrvatske udruge Alice in Blockchains, iskusne konzultantice u razvoju digitalnih proizvoda i vođenju projekata u raznim sektorima od IT-a, eCommercea, event managementa do blockchaina.


Neizostavan dio BlockSplita, radi kojeg se posjetitelji vraćaju iz godine u godinu, su praktične radionice na područja marketinga, prava, dizajna, DeFi-ja, NFT-a, gaminga i razvoju novih Web3 rješenja. Svaka radionica bit će ograničena na 30 polaznika kako bi se osigurala interaktivnost i kvaliteta edukacije. Na izložbenom dijelu konferencije bit će zastupljene brojne domaće i međunarodne tvrtke, što će pružiti izvrsnu priliku za umrežavanje i sklapanje novih poslovnih kontakata.

Međutim, ono što splitsku konferenciju čini nezamjenjivim iskustvom u industriji upravo su lokacije na kojima će posjetitelji slušati predavanja, upoznati kompanije i njihova nova rješenja, provoditi svoje pauze za ručak i kavu, a na kraju dana i partyjati. Sva predavanja odražavaju se na pozornici Hrvatskog doma Split u strogom centru grada. Tu je i famozni boat party koji je na pučini. Ali o tom po tom.

Early Bird ulaznice po sniženoj cijeni po 79 eura su ograničene te se mogu kupiti putem službene stranice BlockSplita, a uključuju pristup svim predavanjima, kao i priliku za umrežavanje s drugim sudionicima. 


hr Mon Apr 03 2023 20:48:00 GMT+0200 (CEST) STO POSTO d.o.o.
Hrvatske mornarice 10 21000 Split
Vijesti:Biznis

Pročitajte još . . .