U Studiju 4 HRT-a gosti su bili Zdravko Reić i Marko Šivak, koji su podijelili svoja razmišljanja o aktualnom stanju u HNL-u, s posebnim naglaskom na Hajduk, Dinamo i Rijeku i borbu za prvaka.
Zdravko Reić je stao u obranu trenera Hajduka Gennara Gattusa, koji se posljednjih tjedana našao na meti kritika zbog pada forme momčadi, tri uzastopna poraza, a pogotovo nakon poraza od Dinama koji je možda označio i kraj šampionskih ambicija za Hajduk.
– Gattuso je u najmanju ruku srčan i hrabar, ovo što ga svi napadaju, kako ga ogovaraju da nema pravu igru, kako je bio samo dobar igrač… On je po meni i dobar trener i dogurao je Hajduk do maksimuma i borbe za naslov do kraja. Gattuso će biti u Gorici, bit će sigurno protiv Rijeke i Šibenika i to je tako, rekao je Reić.
Šivak je komentirao ozljedu križnih ligamenata Raula Torrentea, stopera Dinama, te ukupnu formu Hajduka:
– Igrom slučaja sam pretrpio istu ozljedu pa mi je jasno da se radi o ozljedi koja traje najmanje šest mjeseci, a kod njega čini se i osam do devet mjeseci. Što se tiče Dinama, oni su iskoristili slabosti suparnika ponajviše, a ne baš i zaslužili to igrom. Hajduk je od Dinama uspio do tri pobjede od Dinama do Dinama, onog prošlog susreta na Maksimiru, imao tri pobjede i tri remija, rekao je Šivak i dodao:
– Hajduk je ispao iz pobjedničkog kolosijeka i sada zapravo kad su im najbitniji bodovi, on ih je izgubio.
O statusu Marka Livaje u Hajduku i njegovom mogućem odlasku, Reić je rekao:
– Livaji je muka što gubi naslove prvaka, njegov potpis je na 60 posto golova Hajduka, najbolji je strijelac opet i treću godinu. No ono što je problem Hajduka, oni primaju golove rano, do 20. minute, i rekao bih da nije stvar u njegovoj formi, nego u šupljoj obrani Hajduka i to što olako primaju golove. Ne vjerujem da će otići, on ima status sveca, nitko nije držao ovako Hajduk kao jedan igrač, bilo ih je izvrsnih kao Nadoveza, Vukas itd., ali nitko nije držao klub kao Livaja i vjerujem da će ostati, jer nigdje neće biti tako cijenjen kao ovdje.
Borba Rijeke na više fronti – mogu li Đalović i ekipa to izdržati?
Šivak se osvrnuo i na Rijeku, koja paralelno vodi bitku u prvenstvu i Kupu:
– Finale Kupa neće biti jednostavno za Rijeku, Đalović mora voditi brigu oko energije igrača, sigurno će kalkulirati koje će postave imati u Kupu, a koje u HNL-u, i razum govori da će Rijeka prosipati bodove, ali mora se reći da imaju sve u svojim rukama. Ukoliko Đalović uspije do dvostruke krune, bit će to pravi podvig, s obzirom na promjene u sastavu. Mišković uspijeva raditi čudo svake sezone uz ograničen budžet i obaveznu prodaju igrača, mišljenja je Šivak.
Zdravko Reić također je izrazio zabrinutost zbog stanja u klubu izvan terena:
– Kriza rezultata i igre, da, kriza rukovođenja, ne,” rekao je jednom Ante “Biće” Mladenić, bivši trener i velikan Hajduka. A u Hajduku je permanentna kriza rukovođenja. Što se tiče Ivana Bilića, teško je reći za njega što će se dogoditi, trebao bi otići nadzorni odbor jer im je to već rečeno, ali onda će otići i on koji je predsjednik i njegov sportski direktor. Ogromne su financijske dubioze, jedino čime se oni mogu hvaliti je da imaju marketing i prodaju dresova, ali zato što je narod zaluđen s klubom. Sada će doći do novih problema, traženja trenera i mora biti netko tko će stvoriti igru i jednostavno nadam se da će tu biti i Livaja, kaže Reić i dodaje:
– Situacija zadnjih deset kola je tragična, s rezultatima koji su došli i Hajduk može ući u crnilo, jer ovo nije dobro.
Na kraju, Šivak je komentirao i stanje u Dinamu i pitanje trenera:
– Prije godinu dana smo pričali o tome hoće li Jakirović ostati, dali su mu povjerenje, ali bio je ustoličen u nezgodno vrijeme, kada se mijenjala klupska vlasta. Boban je rekao da želi domaćeg trenera, a onda je i Sandro Perković u konkurenciji, ali vidjet ćemo hoće li se to dogoditi odnosno ovisi o tome hoće li on proći prvi kroz ciljnu ravninu u prvenstvu, zaključuje Šivak.
Cijeli razgovor pogledajte ovdje.