- Imamo novih 39 oboljelih. Dakle, od jučer ujutro ukupno je 63 bolesnika više. Ukupno je 481 zaraženih u Hrvatskoj. Ono što je važno nema eksponencijalnog rasta te pokazuje da i dalje imamo sve pod kontrolom. 14 bolesnika je na respiratoru. - kazao je ministar Beroš.
Rekao je i da su nalazi svih liječnika i sestara koji su bili u kontaktu sa zaraženim u KBC Sestara milosrdnica negativni.
Osvrnuo se i na donacije ljudi...
- Potrebno je prije donacija kontaktirati ljude koji se time bave da adekvatno rasporedimo resurse. Jučer su se počele prikupljati griijalice za kamp u Dubravi, a to nije potrebno jer su ti šatori grijani. Molimo da se javite Maji Grbi-Bujević ako želite pomoći. - rekao je.
U samoizolaciji 18601 ljudi
Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak rekao je:- Imamo 18 liječnika specijalista koji su pozitivni, 6 specijaliznata, 7 medicinskih sestara i 2 stomatologa. Dobni prosjek oboljelih je 49 godina, u samoizolaciji 18601 ljudi, 2437 kontakata koje intenzivno epidemiološki nadziremo, 546 zdravstvenih djelatnika koji su u samoizolaciji. - kazao je te uputio poruku građanima: "Vi budite doma, neka to bude vaša zadaća, a mi smo tu da radimo sve što je moguće da držimo sve pod kontrolom."
Glavni ravnatelj policije Nikola Milina rekao je da imamo dva slučaja policijskih službenika zaraženih koronavirusom.
- Policijski službenici su najveća potpora zdravstvenom sustavu pa smo mi stalno provodili preventivne mjere i naši službenici su u mjerama samoizolacije, oko 90 njih. Sad su u tijeku epidemiološki izvidi i nema veći broj kontakata sa zaraženima. - kazao je.
Ravnateljica infektivne bolnice Alemka Markotić govorila je o onim osobama koje su na respiratoru.
- 80 posto bolesnika na respiratoru ima kronične bolesti. Nešto su niže dobne strukture, oko 61 godine, zbog toga što smo imali veći broj inficiranih u mlađoj populaciji. Tako da je to sve očekivano. - kazala je te dodala da očekuju da će među teže oboljelia rasti osobe starije životne dobi.
- Zato opet upozoravamo da ne odlaze u trgovine. Životno ugrožen je na neki način svatko tko je na respiratoru. Znamo da se nekad dogode komplikacije i nekad neki ne mogu bit spašeni. Zato molimo starije ljude da ne izlaze. Trenutno imamo jednu osoba koja je na intenzivnoj i kritično je. - rekla je Markotić.
U Osijeku nije bilo propusta
- Zbog naglog povećanja zaraženih u Osijeku, otišli smo tamo kao tim i utvrdili da nije došlo do propusta. No, veliki je izazov pitanje pružanje hitne pomoći, kad morate spašavati živote i nemate vremena raditi test. - objasnio je ministar Beroš.
Što se tiče muškarca koji je umro u Istri, ministar Beroš je rekao da je zdravstvena inspekcija je otišla na teren, razgovarala sa svim relevantnim.- Prema mojim informacijama obitelj je smatrala da u tom trenu sanitetski prijevoz nije bio potreban iako je epidemiolog to preporučio kao i odlazak u bolnicu. Nije se radilo o težoj kliničkoj slici. - kazao je.
Novinari su pitali o slučaju osoba kod kojih je potvrđen koronavirus, a bili su na benzinskoj postaji.
- Radi se o nepoštivanju propisa a ne o testiranju kod ovih penzionera koji su došli na benzinsku. Ono što se radi u dijagnostici, da se svi bliži kontakti, a počinju razvijati simptome testiraju. Držimo se pravila koje se drže brojne europske zemlje. Napisat ćemo konkretna pitanja i dati konkretne odgovore o testiranjima jer vidimo da ima puno pitanja. Na ta pitanja će odgovorati i drugi liječnici koji se javljaju zadnjih dana, sve ćemo uzeti u obzir. - rekla je Markotić.
Beroš je objasnio kako velik broj testiranja ne spriječava širenje virusa.
- Bilo je govora o tome neka država planira provesti 20.000 testiranja. Možda ćemo dobiti 180 zaraženih. Testiranje ne sprječava širenje. To nije metoda kojom se može zaustaviti širenje epidemije. Držanjem pravila i mjera ćemo spriječiti širenje ne testiranjem. - rekao je Beroš.
Capak je kazao kako, po njemu, treba pojačati testiranja u zdravstvenim ustanovama.
- Testirali smo sve osobe koje su bile u samoizolaciji i koji su kontakti od bolesnika koji su dobili simptome, ali smo testirali i puno kontakata koji su bili u kontaktu s oboljelima i puno drugih kontakata. I njima smo radili testove kako bismo oslobodili sekundarne kontakte. Moje mišljenje je da bi trebali pojačati testiranje u zdravstvenim ustanovama. - rekao je Capak.