Article
Provale i razbojništva: Policija traga za počiniteljima, krade se novac i alat
Dovršeno kriminalističko istraživanje
Jučer je provedeno kriminalističko istraživanje nad 33-godišnjakom koji se sumnjiči za provalu. Naime, sumnja se kako je u tri navrata, dana 4., 5. i 7. siječnja u crkvi u Splitu, provalio u kutiju za milodare i otuđio novac. Protiv spomenutoga je podnijeta kaznena prijava redovnim putem.
Provala u kuću
Jučer je prijavljena provala u kuću na području Jelse. Naime, tijekom posljednjih mjesec dana za vrijeme odsutnosti vlasnika, provaljeno je u obiteljsku kuću iz koje je otuđena veća količina novca i alat. Obavljen je očevid i traga se za počiniteljem.
Prometna prema Stobreču: Na Sirobuji se sudarila četiri vozila
Nešto nakon 15 sati na Sirobuji su se četiri vozila sudarila.
Do nesreće je došlo u pravcu Stobreča te je nastala materijalna šteta na vozilima.
Prema dostupnim informacijama nitko nije ozlijeđen, a promet se odvija otežano.
Očevid je u tijeku.
Vrhovni sud odlučuje o Smiljani Srnec zbog ubojstva sestre Jasmine Dominić
Srnec je proglašena krivom za ubojstvo sestre Jasmine 2000. godine zadavši joj najmanje pet udaraca u glavu od čega je umrla, a tijelo žrtve potom je sakrila u zamrzivač u obiteljskoj kući u Palovcu. Nestanak Jasmine Dominić bio je prijavljen 2005.
Tijelo je otkriveno u veljači 2019. godine, a istog dana Smiljana Srnec je privedena i otada je u pritvoru. Županijski sud u Varaždinu nepravomoćno je osudio Smiljanu Srnec na maksimalnu kaznu od 15 godina zatvora. Presuda je izrečena nakon osam mjeseci suđenja, ispitivanja tridesetak svjedoka, vještačenja, ispitivanja obitelji i susjeda. Srnec je dvaput vođena na poligrafsko ispitivanje, ali ni jednom nije ispitana iz zdravstvenih razloga.
Sud u Varaždinu je kao otegotnu okolnost uzeo izravnu namjeru, jačinu ozljeda, žrtvu kao mladu osobu i skrivanje tijela u zamrzivaču 19 godina te zaključio da se može govoriti o podmuklom načinu izvršenja. Jedina olakšavajuća okolnost je što je Smiljana Srnec majka troje djece.
Odvjetnik okrivljene Smiljane Srnec Krešimir Golubić rekao je nakon izricanja presude suda u Varaždinu kako nisu prinađeni dokazi o tome tko je ubio Jasminu.
Rekao je da postoje dvije bitne nepoznanice, trag muške osobe na ženskoj čarapi kojom je vezano tijelo, a koji nije identificiran, te sijeda vlas koja se vidi na desnom kažiprstu žrtve, a nije zabilježena na obdukciji. Također tvrdi da je sudsko vijeće pogrešno prenašalo izjave svjedoka s rasprave u obrazloženju presude, piše N1.
Načelnik postaje u Grudi smijenjen je s dužnosti. Odvjetnik: Ne znam gdje je pravda u ovoj državi
Klarića se, naime, tereti da je seksualno uznemiravao službenice, o čemu su izvijestile Index istrage. Također, bilo je riječi i o tome da je službenice druge vjeroispovijesti poslao da čiste katolički samostan te da je preko granice pustio kriminalce.
Klarić nije udaljen iz postaje već je šef dubrovačke policije Ivan Pavličević pokrenuo disciplinski postupak protiv njega.
Odluka nije pravomoćna stoga Klarić ima pravo žalbe.
Odvjetnik: 'Ovakva odluka mora pasti'
- S obzirom na to da su svjedoci izjavili skroz suprotno od onoga što je bilo u tijeku postupka, odnosno ono što je interna kontrola MUP-a sastavila službene bilješke, priznali su da nije bilo nikakvog seksualnog uznemiravanja. Međutim ovakva odluka po mome mišljenju jednostavno mora pasti. Ona nije održiva.
Žalit ćemo se. Znate kada vam prvi čovjek jednog resornog ministarstva unaprijed kaže da mora biti sankcije, ja više ne znam gdje je pravda u ovoj državi.
Kada dobijemo odluku, žalit ćemo se. Nisu prihvatili dosta naših dokaza. Nisu htjeli odgoditi današnje ročište mada je bilo procesnih pretpostavki za odgodu prema tome vidjet ćemo što će se i kako će se obrazložiti ova odluka. Po mome mišljenju ona nema uporište u činjeničnom stanju kao ni u zakonu, kazao je odvjetnik policajca Matka Klarića.
Ostale dvije točke su, rekao je odvjetnik, bile temeljene na dobrovoljnosti. Točnije, jedna od njih odnosila se na čišćenje samostana izvan radnog vremena. Druga je pak bila "interesiranje" načelnika o određenom predmetu. Sama svjedokinja je izjavila da načelnik nije utjecao na donošenje njene odluke. Da se zbog toga odluči da prestaje državna služba to je stvarno nešto nevjerojatno, rekao je Obradović.
- Ako pošaljete nekome poruku 'Hoćemo li se naći na kavi?' pred dva službenika koja su tu prisutna, a razlog kave je da se dogovore o nekim stvarima unutar same postaje s obzirom na to da je ta dotična osoba izjavila da ne želi razgovarati s načelnikom unutar same PP jer tu zidovi imaju uši. Kada se takva poruka pošalje s dva zamjenika samog načelnika, kad sud ne želi prihvatiti predloženi dokaz saslušanja dva službenika, o čemu imamo razgovarati, pitao je odvjetnik.
Dvije policijske službenice su negirale da je počinjeno bilo kakvo djelo zbog kojeg bi se osjećale neugodno ili pretrpjele kakav strah. Jedna službenica je na izravno pitanje 'Je li bilo ikakvog seksualnog ili spolnog uznemiravanja?' rečeno je da ne, doda je.
Ovdje se stvara nova sudska praksa da za najmanju stvar vi možete dobiti otkaz. To jednostavno nije normalno, zaključio je Obradović.