U Sinju i Hrvacama danas, 18. rujna
2023.godine, obilježena je 32. godišnjica pogibije devet policijskih
službenika i redarstvenika koji su poginuli braneći domovinu.
Zajedno s članovima obitelji poginulih kolega, danas su bili glavni ravnatelj
policije Nikola Milina, kao izaslanik podpredsjednika Vlade i
ministra unutarnjih poslova dr.sc. Davora Božinovića, Slobodan Marendić,
načelnik Policijske uprave splitsko-dalmatinske zajedno s načelnicom i
načelnicima sektora u policijskoj upravi, brigadir Ivan Jenjić, načelnik
stožera motorizirtane brigade HV, Igor Vidalina, izaslanik ministra branitelja
i voditelj Veteranskog centra u Sinju, Ante Šošić, zamjenik župana
Splitsko-dalmatinske županije, Miro Bulj, gradonačelnik Sinja, Ivan Bugarin,
gradonačelnik Trilja, Jure Plazonić, gradonačelnik Vrlike, Dinko Bošnjak,
načelnik Hrvaca, Dušan Đula, načelnik općine Otok i načelnik općine Dicmo Petar
Maretić.
Također, na obilježavanju bili su zapovjednik Jedinice specijalne i interventne
policije Ante Vugdelija, načelnik PP Sinj Mislav Filipović Grčić, načelnik PGP
Imotski Tihomir Nenadić i načelnik PGP Trilj Ljubo Zečić, te svi dosadašnji
zapovjednici i načelnici Policijske postaje Sinj od 1991 godine.
Kao i svake godine uz nas su bili i predstavnici i članovi braniteljskih
udruga, Josip Slačanin, predsjednik udruge specijalne policije, članovi
Udruge prvi hrvatski redarstvenik, Udruge specijalne policije BATT, Udruge
policijskih službenika u Domovinskom ratu Imotski, Udruge Tigrovi 90/91 SDŽ
Imotski i Udruge policije Sinja i Cetinske krajine Domovinskog rata, čiji
članovi su i inicirali postavljanje spomen ploče na Policijsku postaju Sinj. Uz
policijske kapelane don Marka Trogrlića i don Hrvoja Relju sudjelovao je i fra
Marinko Vukman, gvardijan svetišta Gospe Sinjske.
Obilježavanje je otpočelo otkrivanjem spomen ploče koja je postavljena na
Policijskoj postaji Sinj, u čast poginulih policajaca Policijske postaje
Sinj Ivana Kambera, Dušana Cvrlje, Mira Milanovića i Ante Radana.
Ante Škoko, Kažimir Abramović, Zoran Bočina, Ivica Grubač, Bogoslav Lukić,
Jakov Topić, Dušan Cvrlje, Miro Milanović i Ante Radan su u rujnu
1991. godine, od 16. do 23. rujna 1991.godine, poginuli su na području na
području Hrvaca i Maljkova braneći svoju domovinu, svoju Hrvatsku.
Nakon svečane mise, na spomeniku koji je u Hrvacama podignut u čast poginulim
redarstvenicima, položen je vijenac i upaljene su svijeće za naše poginule
kolege. Cvijeće i upaljene svijeće na spomenik su stavili članovi obitelji,
izaslanstvo Ministartva unutarnjih poslova koje je predvodio glavni ravnatelj
policije Nikola Milina uz načelnika Slobodana Marednić,
zapovjednika JSIP i načelnike postaja,izaslanstvo Splitsko-dalmatinske
županije, gradova Sinja, Vrlike i Trilja, općina Hrvace, Otok i Dicmo i veliki
broj članova braniteljskih udruga.
Također, vijenci su položeni i na spomenik u Maljkovu i na spomen pločama koje
su postavljene na mjestima stradavanja poginulih kolega. Uz molitvu i svijeće
razmišljali su o poginulim kolegama i svim poginulim hrvatskim
braniteljima čija imena su zlatnim slovima uklesana u povijest Lijepe naše.
Obilježavanje su pjesnom uveličali članovi policijske klape „Sveti
Mihovil“ koji redovito sudjeluju na obilježavanjima MUP-a i PU
splitsko-dalmatinske, kojima čuvamo sjećanja na naše poginule kolege.
Article
Ministar Banožić s vrhunskim sportašima: Vi ste snažan hrvatski brend i ambasadori Hrvatske vojske
Ministar obrane Mario Banožić susreo se u Ministarstvu obrane u utorak 3. listopada 2023. s ugovornim pričuvnicima - vrhunskim sportašima Hrvatske vojske, a povodom uručenja znački Hrvatske vojske za ostvarene iznimne sportske rezultate.
Poželivši dobrodošlicu vrhunskim sportašicama i sportašima, ministar Banožić je istaknuo kako su vrhunski sportaši – ugovorni pričuvnici Hrvatske vojske snažan hrvatski brend i ambasadori Hrvatske vojske i naše Domovine u svijetu.
- Drago mi je što ove značke primate u odori Hrvatske vojske, a povodom izvrsnih rezultata koje ste ostvarili na sportskim natjecanjima, I dalje nastavljamo ovu iznimno kvalitetnu suradnju između našeg Ministarstva i Hrvatskog olimpijskog odbora koji je započet Sporazumom o suradnji, unapređenju i razvoju sporta u Republici Hrvatskoj još 2015. godine, kojim je obuhvaćeno 22 vrhunskih sportaša i sportašica - rekao je ministar obrane te dodao kako je u 2023. godini sklopljeno 58 ugovora o službi u ugovornoj pričuvi što je dokaz da suradnja iz godine raste i razvija se u pravom smjeru.
Uručivši značke Hrvatske vojske za izniman uspjeh i dostojanstveno predstavljanje hrvatske države i Hrvatske vojske, ministar Banožić je rekao:
- Drago mi je što ćete ove značke primiti upravo u ovom iznimno važnom tjednu za Republiku Hrvatsku i Hrvatsku vojsku. Naime, iza nas je povijesni dan - postali smo vlasnici prvog od dvanaest aviona Rafale koji će u konačnici biti ovdje u Hrvatskoj već tijekom iduće 2024. i početkom 2025. godine.
- Ovo je generacijski uspjeh cijele Vlade na čelu s Andrejem Plenkovićem koja je od početka prepoznala važnost i nužnost ulaganja u obranu - istaknuo je ministar obrane, te nastavio:
- Projekt nabave višenamjenskog borbenog aviona kruna je svih projekata opremanja i modernizacije Hrvatske vojske. Sačuvali smo, a ujedno i ojačali borbene sposobnosti Hrvatske vojske. Naravno, uz ulaganje u borbenu tehniku, opremanje i modernizaciju nismo zaboravili na čovjeka, koji je središte obrambenog sustava“.
U tom kontekstu ministar Banožić je kazao kako su vrhunski sportaši kao ugovorni pričuvnici, dio obitelji Hrvatske vojske, a Hrvatska vojska i sport su neraskidivo povezani, jer vrhunska fizička spremnost treba biti odlika svakog hrvatskog vojnika.
- Ponosni smo što svojom disciplinom, predanim i marljivim radom, postavljenim ciljevima i u konačnici izvrsnim rezultatima pokazujete primjer drugima. U Ministarstvu obrane ćete uvijek imati podršku koju ćemo vam nastaviti pružati u vašem profesionalnom razvoju - zaključio je ministar Banožić.
Dopredsjednica Hrvatskog olimpijskog odbora Sanda Čorak zahvalila je na potpori koju Ministarstvo obrane i Hrvatska vojska pružaju vrhunskim sportašima, a posebno sportašima koji su u seniorskoj kategoriji te da vjeruje kako će se ova uspješna suradnja nastaviti i u budućnosti.
- Izuzetno nam je važno što su naši vrhunski sportaši postali ugovorni pričuvnici Hrvatske vojskei vjerujem da je to i za Oružane snage dobra promocija i uspješna zajednička priča.
Sastanku su nazočili načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga admiral Robert Hranj, dopredsjednica Hrvatskog olimpijskog odbora Sanda Čorak, direktor Ureda za programe nacionalnih sportskih saveza i razvojnih programa Neven Šavora te ugovorni pričuvnici-vrhunske sportašice i sportaši streljaš Giovanni Cernogoraz, boksačica Nikolina Ćaćić, jedriličar Martin Dolenc, streljaši Anton Glasnović i Josip Glasnović, kajakašica Anamaria Govorčinović, hrvač Ivan Huklek, veslačice Ivana Jurković i Josipa Jurković, taekvondaš Toni Kanaet, karatisti Anđelo Kvesić i Ivan Kvesić, hrvač Vjekoslav Luburić, veslač Damir Martin i boksačica Sara Beram.
U Dugopolju se jutros sudarila dva osobna automobila
Maja Đerek: Pravosuđe na AP pogon
U Zagrebu je preminuo Mladen Šutej, čuveni moreplovac i jedriličar
Sve prijatelje mora rastužila je vijest da je jučer u Zagrebu iznenada preminuo Mladen Šutej, čuveni moreplovac i jedriličar, autor brojnih knjiga, dokumentarnih serijala i iznad svega čovjek koji je Hrvatima i stanovnicima bivše nam države otkrivao ljepotu, tajanstvenost i dramu plovidbe dalekim morima i oceanima. Napustio nas je u 78. godini života ostavivši za sobom sina Gorana i kći Anu, piše more.hr.
Zaljubljen u plovidbu i jedrenje u doba kad su se tek rijetki otiskivali u malim jedrilicama na debelo more uspijeva na sve muke doći u posjed deset metarske jedrilice HIR 3 s kojom namjerava preploviti Atlantik. Isprva je to kanio učiniti zajedno s prijateljem Ozrenom Bakračem a kad je ovaj bio poslovno spriječen otisnuo se 1982. godine sam do Karipskih otoka i Floride. Ostao je na tom putu punu godinu dana pobudivši maštu brojnih jedriličara ne bi li mu slijedili put. Nekoliko godina kasnije zajedno s Ozrenom oplovio je čitav svijet – najprije Atlantik, potom Tihi i Indijski ocean te se kroz Crveno more vratio kući. Usput su osvojili Rt Horn postavši prvi hrvatski jedriličari kojima je to uspjelo. Znatnim dijelom te plovidbe s njima je bio ukrcan i televizijski snimatelj Mario Saletto koji je producirao jedan od najprodavanijih dokumentarnih serijala TZV Zagreb Beskrajem svijeta kojeg bez Šuteja ne bi bilo moguće snimiti.
Ranih devedesetih godina Mladen utemeljuje Hrvatski oceanski jedriličarski klub i u vrlo teškim, ratnim okolnostima uspijeva sagraditi Hrvatsku Čigru, s kojom se 1994. godine s posadom sljedbenika uputio u ekspedicijske plovidbe rubovima svijeta od Arktika do Atlantika koje su trajale punih trideset sedam mjeseci. Osam godina potom ponovo se s Čigrom zaputio na plovidbu oko svijeta, ovaj put promotivniju i manje napornu, podijeljenu na 25 etapa na kojoj mu se u različitim fazama pridružilo gotovo dvije stotine jedriličara. O svojim plovidbama objavio je šest knjiga. Mnoge od njih bile su bestseleri među nautičarima.