Senzori su otvorili svoja vrata i u Splitu!

Piše:

Nakon što su prvi senzibilizirali javnost za senzorne poremećaje kroz nacionalne akcije  podrške borbi protiv senzornih poremećaja “sensorydown” i “otvori dlan za ljepši dan”, članovi udruge Senzori ipak nisu uspjeli senzibilizirati Grad Split, ali zato jesu njegove stanovnike kao i stanovnike okolice.

Zajedničkim snagama roditelja djece koja pate od senzornih poremećaja, volontera, ljudi dobra srca, ali zahvaljujući i akciji CCO „Daj 5 za vedriji svijet“, predsjednik udruge Senzori, Slaven Vujić, pronašao je adekvatan prostor i otvorio vrata splitske podružnice. Senzori Split nalaze se na adresi Svetog Liberana 51 (Mejaši), a u uređenju prostora od oko stotinjak kvadrata pomogle su Josipa, Anita, Sani, Ivana i Katija koje su svojim vrijednim rukama oslikale zidove prostorija.

Povijesna terapija s malenim Leonom

U splitskim Senzorima službeno i uspješno odrađena je prva, možemo reći i povijesna terapija s malenim Leonom.

– Pitate me kako mogu ovako ludim tempom dalje? Današnja slika malenog dvogodišnjeg Leona koji je ujedno i prvi član splitskih Senzora sve govori. On piše povijest jer ovo je prva terapija u splitskim Senzorima – kazao je Vujić.

Ovom terapijom i službeno je započeo rad s djecom u splitskoj podružnici.

– Prvenstvo naravno imaju djeca sa senzornim poremećajima i djeca s poremećajima iz spektra autizma. Usput, neke jako umorne mame će moći ostaviti cijelu svoju kućnu vojsku u Senzore na dvosatno čuvanje – poručio je Vujić koji je na  ideju o osnivanju udruge došao vodeći svoje dijete okolo po institucijama gdje je uvidio da ne postoji adekvatna i pravovremena skrb. Odlučio je to promijeniti i zahvaljujući njemu, danas su Senzori mjesto gdje dijete može dobiti kompletnu skrb.

– Mi radimo na dva principa. Jedna je terapijski, “Novi signali”, to je za djecu i riječ je o individualnom radu, a za roditelje ide savjetodavni centar kojeg vodimo mi roditelji sa iskustvom i u principu nove roditelje koji dođu mi primimo, usmjerimo ih što i kako dalje jer smo primijetili da roditelj više vjeruje roditelju nego terapeutu jer znaju da je roditelj prošao takvo neko iskustvo, odnosno prolazi, i zna da će mu jednostavno roditelj koji ima dijete sa senzornim poremećajem dati najbolju sliku stvari – rekao je Vujić.

Senzorima nedostaju njihaljke, ljuljačke, puzzle,…

U splitskim Senzorima dijete može dobiti defektološku i senzornu terapiju dok se roditeljima pruža mogućnost savjetovanja. Uz sve navedeno, Senzori organiziraju i kreativne radionice, a sve informacije o njihovom radu, terapiji, savjetovanju možete dobiti na kontakt broj 091 62 80 182 ili na e-mail  [email protected].

Udruga  “Senzori”, razvija svijest o prisutnosti senzornih poremećaja kod djece i osigurava savjetovanje roditelja. Osim povećanja socijalne skrbi za djecu s poteškoćama iz spektra autizma i djecu sa senzornim poremećajima, zadatak Senzora jest širiti ljubav za svu djecu i osuđivati svako zlo koje im stoji na putu.

– Mnogi me pitaju kako mogu pomoći u nekim manjim okvirima, pa evo jednog primjera nabave opreme. Dakle, posebno kad smo sad u fazi opremanja i podružnica u Splitu i Vinkovcima, u potrebi smo za umetaljkama, slagalicama, mozaicima i raznim didaktičkim stvarima. Možete nam pomoći uplatom nekog iznosa, a možete nam i donirati neku sličnu stvar. Viška neće biti jer ćemo uskoro imati rad i igru s djecom na istoku, jugu i u središnjici Lijepe naše.

Uz navedeno, u potrazi smo za njihaljkama, ljuljačkama, platformama za ljuljanje, strunjačama, puzzle elementima za pod i tapeciranim spužvastim elementima za motorički rad – kazao je Vujić, a popis svega potrebnog možete vidjeti u priloženoj foto-galeriji te ako ste u mogućnosti pomoći u donacijama, kako potrebnih stvari tako i u financijskim sredstvima.

Podržati rad udruge možete i u obliku donacije na:

“Senzori” Raiffeisenbank Austria d.d. Zagreb
IBAN HR1524840081107183784

Ovaj požrtvovni otac dječaka Vite, široj javnosti poznat po “slučaju Jadrolinija“ ide dalje u svojim namjerama kako bi što bolje senzibilizirao društvo i javnost, ali i pokrenuo ljude i gradove, kako bi se djeci koja pate od senzornih poremećaja omogućila pravovremena terapija.

Senzori Split
Ulica Svetog Liberana 51
091 62 80 182
[email protected]