- Sigurno da je stabilna većina u Gradskom vijeću temelj za provedbu planiranih projekata. To su potvrdili i prošlogodišnji izbori na kojima su građani pokazali da žele kontinuitet i stabilnost gradske vlasti kao jamstvo da će ono što smo u kampanji obećavali, biti provedeno i u stvarnosti. Bilo bi dobro da imamo jaku i konstruktivnu oporbu koja bi svojim prijedlozima pridonijela razvoju grada, ali što je tu je. Birači su rekli svoje.
Ovogodišnji proračun, vrijedan 128 milijuna kuna, najveći je u povijesti. Oporba ga naziva ''megalomansko nabildanim i recikliranim dokumentom'' koji je pobrkao gradske prioritete?
- To je očekivana oporbena retorika. Proračun je realan, održiv i dobro isplaniran, a to što je rekordan znači da je velik broj projekata u pripremi. Osim investicija, vodimo računa i o socijalnoj kao i o svim drugim proračunskim komponentama. Da smo dobro upravljali gradskim novcem potvrđuje i proračunski višak nakon završnog obračuna od skoro šest milijuna kuna. Gradska blagajna je stabilna, a kritike oporbe paušalne i neutemeljene.
Spomenuli ste i investicijsku komponentu proračuna. O
kojim je projektima riječ?
- Rekonstrukcija stare kino dvorane i prenamjena tog objekta u edukacijsko-kulturni centar trenutno je najveći projekt, vrijedan gotovo 15 milijuna kuna. Tu je i uređenje šetnice Brigi, zatim rekonstrukcija javne rasvjete te kanalizacije u gradskoj jezgri, nastavak sanacije deponija, jačanje prometne infrastrukture koja uključuje i cestu do groblja, nova sportska dvorana... Dakle, nastavili smo projekte započete u prošlom mandatu, a ono što smo najavljivali u kampanji, to ćemo i provesti. Vrijednost investicijskog ciklusa koji se provodi u gradu premašuje 200 milijuna kuna. Postavili smo realne rokove, ali ima situacija na koje ne možemo utjecati i koje su kočnica svakom investicijskom pothvatu, a to su administrativne barijere.
Rekli ste da je gradska blagajna stabilna, a oporba vam prigovara da škrtarite na umirovljenicima i nezaposlenima. Kažu da ste u socijalni program pred izbore uvrstili nezaposlene koji su, nakon što ste došli na vlast, ostali uskraćeni za ovogodišnje uskrsnice.
- Mislim da takvi prigovori ne stoje. Ova gradska vlast znatno je povećala socijalna izdvajanja. Kad je riječ o božićnicama i uskrsnicama, podigli smo cenzus za umirovljenike kojima smo povećali i socijalne naknade. U pandemijskoj 2020. nezaposleni su po prvi put dobili božićnicu koja im je isplaćena i lani, baš kao i uskrsnica. To je bila privremena mjera s obzirom na tadašnju ekonomsku situaciju. Sad smo se vratili u one predpandemijske okvire, situacija se smirila, a krenula je i turistička sezona pa se povećala potražnja za radnom snagom. U svakom slučaju, sve ćemo pratiti i uskočiti bude li potrebno.
Nakon dvije izazovne pandemijske godine i inflatornog udara, je li bilo mudro udariti na male iznajmljivače povećavajući porez i paušal s 350 na 500 kuna?
- Odluka je posve utemeljena. Svi, koji rade, plaćaju porez na dohodak po stopama od 20 do 30 posto. S druge strane, kad se taj izračun primijeni na iznajmljivače koji po ležaju plaćaju 500 kuna, to iznosi oko četiri, pet posto. Takve razlike u proračunskom plaćanju nisu pravedne. Osim toga, s povećanjem broja gostiju povećavaju se i troškovi gradske infrastrukture. Primjerice, zimi nam za prikupljanje otpada treba jedan kamion i pet radnika dok u sezoni angažiramo pet kamiona i petnaest radnika. Netko to treba podmiriti, a nije u redu da to budu oni koji od turizma ne žive.
Poskupjele su i usluge odvoženja komunalnog otpada?
- To nije naša odluka. Riječ je o nužnom usklađivanju cijena s novim zakonskim rješenjima koja obvezuju sve jedinice lokalne samouprave. Bilo je puno prigovora na novi model formiranja cijena, prosvjedovala je i Udruga gradova, ali mjerodavno ministarstvo nije imalo sluha. Gradovi i općine nemaju puno izbora, pogotovo sad kad smo suočeni s inflacijom i velikim poskupljenima. Kao primjer navest ću troškove za javnu rasvjetu koji su skočili na dva i pol milijuna kuna ili više nego dvostruko u odnosu na prijašnju cijenu. Taj trošak naplatit će se iz prihoda jer bi u protivnom morali odustati od investicijskog ciklusa.
I da se vratimo na početak razgovora. Iako ste jedan od najuspješnijih lokalnih dužnosnika SDP-a, čini se da središnjica dovoljno ne vrednuje takve ljude. Imate li ambicija za ulazak u visoku politiku?
- Mogao sam biti na listi za parlamentarne izbore, ali odlučio sam odraditi posao gradonačelnika jer sam fokusiran na svoj grad i dobrobit njegovih građana. Što će tiče budućnosti i novih političkih izazova, tko zna? Pred nama su još tri godine teškog rada i moja je zadaća da ispunim ono što sam građanima obećao. Ne mislim da sadašnje vodstvo SDP-a zanemaruje ljude iza kojih stoje izborni rezultati, poput Mišela Jakšića, Miše Krstičevića, Ivane Marković ili Vilija Bassanese. Stranka se konsolidirala, osjeća se duh socijademokracije, toliko potreban ovoj zemlji koja ne ide u dobrom smjeru i u kojoj nitko ne želi biti ministar. Vjerujem da će sljedeći parlamentarni izbori pokazati pravu snagu SDP-a i hrvatske socijaldemokracije.