Splitski HDZ protiv povećanja prireza na dohodak
Na odluku gradonačelnika Baldasara o povećanju prireza na dohodak s dosadašnje stope od 10 do maksimalnih 15 % za grad Split, iz splitskog HDZ-a ne geldaju blagonaklono.
Naime, u HDZ-u smatraju da je pred gradske vijećnike stavljen loš prijedlog odluke s lošim obrazloženjem, jer se u njemu iznose samo podaci o prihodima za pojedina vremenska razdoblja sa zaključkom „kako se oni danas smanjuju“.
Zbog toga, iz oporbene stranke smatraju kako je odluka nagla, neopravdana, neodgovorna i loša za građane Grada Splita. Priopćenje prenosimo u cijelosti.
Sagledavajući prijedlog odluke gradonačelnika Baldasara o povećanju prireza na dohodak s dosadašnje stope od 10 do maksimalnih 15 % za grad Split, dajemo slijedeće priopćenje:
Predmetna odluka gradonačenika Baldasara je uistinu skandalozna i zabrinjavajuća, jer se u prijedlogu obrazloženja ne daje šira financijska analiza i pokazatelji, na mikro i makro razini, kao što su: opći podaci o društvenom standardu, egzistencijalni minimum, troškovima života, bruto društvenom proizvodu, plaćama, koji bi trebali biti temlj na kojem se bi se ovakva vrsta odluke uopće mogla razmatrati na GV Grada Splita, a time i za nju glasati.
Pred gradske vijećnike stavljen loš prijedlog odluke s lošim obrazloženjem, jer se u obrazloženju iznose samo podaci o prihodima za pojedina vremenska razdoblja s zaključkom „kako se oni danas smanjuju“. Upravo stoga HDZ Grada Splita smatra kako je odluka nagla, neopravdana, neodgovorna i loša za građane Grada Splita!
Nadalje, u obrazloženju se navodi kako se predmetni prijedlog odluke daje „zbog sve veće potrebe za uređenjem komunalne infrastrukture, kao što je izgradnja POS-ovih stanova, otkupi zemljišta, zatim potrebe za društvenim sadržajima – izgradnja osnovnih škola Pazdigrad i Pujanki, koncertne dvorane, vrtića, igrališta i dr“. Ukoliko su to razlozi zbog kojih se daje prijedlog ovakve loše odluke, onda je jasno razvidno kako gradonačelnik Baldasar uopće ne zna upravljati gradskim resursima!
Ujedno je sada i potpuno razvidno i dokazano kako su prilikom izrade proračuna i upitnog brzopoteznog izglasavanja istog, isplanirane krive stavke proračuna – samo su pobrojane želje i potrebe gradonačelnika Baldasara i pojedinih interesnih skupina, bez da se napravio jasan financijski plan mogućeg financiranja tih istih želja. Rezultat tog loše napravljenog proračuna i njegovog brzopoteznog izglasavanja je da sada direktno „lomi“ na životima naših sugrađana i od strane gradonačenika Baldasara se predlaže da upravo građani putem povećanja prireza budu direktni financijeri njegovih zamisli i njegovih potreba. Ovom odlukom građani će direktno iz svog džepa platiti nesposobnost gradonačelnika i gradske uprave!
Jasno je kako gradonačelnik Baldasar s ovom štetnom odlukom uopće ne prepoznaje što je građanima Grada Splita danas potrebno! Građanima su potrebne mjere koje će unaprijediti njihov svakodnevni život. On čini suprotno i na direktnu štetu građana Grada Splita – traži od vijećnika GV Grada Splita da glasuju za štetne odluke koje će direktno ugroziti imovinsko stanje građana i reflektirati se na kvalitetu njihovih života, s kojima će se zaustaviti investicije i razvoj Grada, a u konačnici će se povećati socijalna nepravda i dodatno raslojavanje društva.
Predmetna odluka gradonačelnika Baldasara dokaz je kako je nastupilo vrijeme bankrota gradske politike i razvoja Grada Splita! HDZ Grada Splita protivi se ovakvim štetnim i lošim prijedlozima odluka, za nas su takve odluke ishitrene i suprotne razvoju našeg grada! Zalažemo se za plansko upravljanje gradskim resursima, za mjere štednje i racionalizacije gradskih poduzeća, za provedbu pozitivnih i realno provedivih socijalnih politika, politika plaća i poreznog sustava.
To se može postići samo racionalnim poslovanjem i racionalnim upravljanjem gradskim resursima – imovinom, komunalnim tvrtkama, povlačenjem sredstava iz EU fondova, što bi u konačnici dovelo do nadoknađivanja proračunskog gubitka i potaknulo toliko nužno potrebne investicije i daljnji razvoj grada. Dizanje stope prireza mora pratiti i povećanje komunalog i životnog standarda u Gradu Splitu!
Efekt SDP – ove porezne politike: SDP-ova Vlada uzima gradovima i „pomaže“ građanima na teret gradova, a onda građane u Splitu dočeka gradonačelnik SDP- a i uzima im novac koji je Vlada, tobože, velikodušno prepustila. Politika SDP -a, Vlada kada daje, daje gradski novac, a ne državni, a Grad kada uzima, uzima od građana. To je rezultat SDP-ove socijalne politike.


