U prošlom članku počeli smo se upoznavati s blagodatima ljekovitog bilja. Ova tema je jako opširna, pa ću pokušati što jednostavnije o njoj pisati. Ali ipak dok ne dođemo do samih vrsta ljekovitih biljaka i njihovog djelovanja upoznat ćemo se s najosnovnijim tvarima zbog kojih ove biljke imaju ljekovita svojstva.
S terapijskog stajališta najznačajniji sastojci su : ALKALOIDI, GLIKOZIDI, SAPONINI, ETERIČNA ULJA, GORKE TVARI, TANINI I SLUZI.
Ljekovite tvari u biljkama nastaju izmjenom tvari u razvoju i životu biljke te se pohranjuju u njezinim različitim dijelovima. Obično te tvari nisu ravnomjerno raspoređene po cijeloj biljci. Ponekad ih je više u cvjetovima, kod nekih vrsta u listovima, korijenu ili drugim organima. Posebna je značajka ljekovitih biljaka u tome što one najčešće sadrže više različitih ljekovitih tvari gdje je jedna od njih glavna te u velikoj mjeri određuje ljekovita svojstva te biljke i mogućnost njene primjene.
Ponekad biljke iste vrste ubrane na različitim mjestima mogu imati i različitu količinu ljekovitih tvari. To ovisi o staništu, vremenu branja biljke kao i o dalnjem postupku obrade.
U farmakologiji, grani farmacije koja proučava djelovanje lijekova i njihovu primjenu u organizmu i ljekovite biljke imaju svoj veliki značaj. Za ispravno konzervirane (posušene) biljne dijelove koriste se stručni izrazi koji točno određuju o kojoj o kojoj se biljci radi, a službeni naziv za sve njih zove se droga . Budući se pod tim imenom u svakodnevnom životu gotovo isključivo misli na opojne droge ( koje su isto biljnog porijekla) , u ovom slučaju termin DROGA upotrebljava se isključivo u ljekovite svrhe.
ALKALOIDI
To su bazične tvari koje najčešće djeluju toksično. Zbog toga niti jednu ljekovitu biljku, koja sadrži alkaloide kao glavne ljekovite tvari, nije uputno samostalno koristiti.
Među alkaloide ubrajamo ATROPIN (toksična tvar u velebilju), MORFIN ( toksična tvar u vrtnom maku), te KOLHICIN ( otrov u mrazovcu).
Alkaloidi su tvari bez mirisa i boje, a biljka rijetko sadržava samo jedan alkaloid. Obično ih ima više.
GLIKOZIDI
Sastavljeni su od šećerne i nešećerne komponente. U prirodi su veoma rašireni. Imaju terapijsko djelovanje, a najvažniji su kardiotonički glikozidi ( kardiotonici) koji djeluju na mišićno tkivo srca. Nalaze se u biljkama roda Digitalis,zatim u korijenu jaglaca (Primula), u kori krkavine (Rhamnus).Mogu djelovati i kao sredstva za čišćenje.
SAPONINI
Ove tvari također imaju terapijsko djelovanje. Primjenjuju se kao ekspektoransi to jest sredstva koja olakšavaju iskašljavanje.
ETERIČNA ULJA
Eterična ulja u biljkama su tako česta gotovo i ne postoji biljnih vrsta koje bi bile posve bez njih. Prvenstveno su tu predstavnice dviju porodica : usnače ( Lamiacae ) i štitarke (Apiaceae ). Eterična ulja su tekuće komponente biljnih stanica, hlapljive su i ugodna mirisa. Mnoga od njih koče rast mikroorganizama i imaju antiseptičko djelovanje (djeluju protuupalno). Takve su npr. vrste stolisnik, kamilica i metvica.
GORKE TVARI
Zajedničko im je svojstvo veoma gorak okus.Takve tvari možemo naći na primjer u stolisniku i pelinu.U fitoterapiji ovakve biljke s gorkim tvarima zovemo AMARA. S obzirom na taj naziv razlikujemo više skupina : AMARA TONICA (ljekovite biljke s gorkim tvarima),AMARA AROMATICA (gorke tvari i eterična ulja) i AMARA ACRIA (biljke gorko ljekovitog okusa koje osim gorkih tvari imaju i oštre tvari koje peku).
SLUZI
Ove tvari su također terapijski važne jer štite sluznicu od podražajnog djelovanja tvari (na primjer: štite sluznicu od podražajnog djelovanja tvari kod upale gornjih dišnih putova stišavajući kašalj). Takve vrste su crni sljez,lan,islandski lišaj...
TANINI
Biljke bogate taninima najčešće koristimo kao pripravke za grgljanje kod kod angine, za ispiranje usta kod upale desni, kao obloge za razne rane i kao adstrigena sredstva (stezanje tkiva), npr kadulja.
Onaj tko se odluči sam brati ljekovite biljke mora dobro poznavati biljne vrste i njihove najznačajnije ljekovite tvari kako bi mogao razumjeti i njihovo djelovanje.
U idućem nastavku pisat ćemo o pripremi najčešćih ljekovitih biljnih lijekova.