I dalje je ogroman broj preminulih, no broj zaraženih je u padu ako se usporede s onima prošle nedjelje pa se trend pada novozaraženih nastavlja. Znanstvenik Ivan Đikić je razgovarao s novinarima N1 televizije.
"To je vrlo pozitivan rezultat, mjere očigledno djeluju", rekao je znanstvenik Ivan Đikić i dodao: "Prije tjedan dana bili smo na 3.600 sedmodnevnog prosjeka, danas smo na 2.800. To je ogromni pad, značajan. Međutim, ono što je jako važno da se ne fokusiramo samo na novozaražene, nego da gledamo preminule. Vidite da u Hrvatskoj taj trend i dalje raste nesmetano."
Komentirao je i teze o kolektivnom imunitetu
"Potpuno su neutemeljene i neznanstveno potvrđene bilo kakve najave da postoji određeni postotak kolektivnog imuniteta u široj populaciji, pogotovo ne u Hrvatskoj, pa čak ne ni u Švedskoj. U svim zemljama koje su uvele mjere, one su djelovale s određenim vremenskim odmakom, od 2 ili 3 tjedna", rekao je Đikić.
Đikić navodi primjere Irske koja je po njemu u pravo vrijeme reagirala s pravim mjerama, pa čak i Norveške i Finske. Kina je pak najbolji primjer da stroge mjere, ako ih se građani pridržavaju, djeluju dok s druge strane Laucu je bliži primjer Slovenije, Francuske pa i Njemačke koje unatoč strožim mjerama nisu došle do željenog pada.
'Ovdje se radi o našem ponašanju'
"Da smo tijekom ljeta bili zatvoreni, da smo imali toliko kontakata kao što imamo sada, i na ljeto bi isto ovakvo širenje virusa bilo u Hrvatskoj, kao i u drugim zemljama. Ovdje se ne radi o sezonskom virusu, ovdje se radi o našem ponašanju", tvrdi Đikić.
U studenome je od covida-19 ili s njim preminulo 1.240 osoba. Prosinac nije na kraju, smrti je gotovo 1.400.
"Vjerujem da će do kraja mjeseca biti 2.000 mrtvih i upravo radi toga nam je toliko važno da tijekom Božića preokrenemo trend da ne bismo u siječnju imali preko 2.000, 2.500 mrtvih", ističe Đikić za N1.