SPASONOSNA PORUKA

Kako je WhatsApp grupa Petračeva sina otkrila tragove koji vode do Beroša

Nikada dosad viđena situacija u hrvatskom pravosuđu trenutno se odvija vezano uz sukob nadležnosti između domaćeg USKOK-a, odnosno DORH-a, i Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO). Obje institucije pokrenule su vlastitu istragu protiv istih osoba za isti događaj i obje tvrde da imaju nadležnost, a prema hrvatskom zakonu o sukobu nadležnosti odlučuje Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić. Prema njegovim riječima, istragu bi trebao voditi USKOK, prenosi Jutarnji list.

Međutim, unatoč tome što su nadležnosti još uvijek u sporu, obje institucije, i DORH i EPPO, zatražile su od druge da im ustupi čitav spis kako bi mogle nastaviti istragu. USKOK je zatražio od EPPO-a sve njihove dokaze kako bi nastavio postupak, a isto je učinio i EPPO. No, trenutna situacija sugerira da se sukob nadležnosti neće brzo razriješiti, jer svaka institucija nastavlja s vlastitim istraživanjem, ignorirajući postojanje istrage druge strane. Očekuje se da će oba tužiteljstva danas pred suce zagrebačkog Županijskog suda izaći s prijedlogom za određivanje istražnog zatvora za tri iste osobe – bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša, neurokirurga Krešimira Rotima i poduzetnika Sašu Pozdera.

Šire optužbe EPPO-a u odnosu na USKOK

Iako se oba tužiteljstva slažu u optužbama protiv Beroša, EPPO ima šire i ambicioznije optužbe. Osim Beroša, Rotima i Pozdera, EPPO tereti još pet osoba: Petračeva sina Novicu i Nikolu, ravnatelja dječje bolnice u Klaićevoj Gorana Roića i voditelja krapinskog HZZO-a Tomu Pavića. Dok USKOK optužuje Beroša za namještanje samo jednog posla, u KB-u Sestre milosrdnice, EPPO tvrdi da su okrivljenici namještali još tri posla u bolnicama: za KBC Split, Klaićevu bolnicu i KBC Osijek. Uz to, EPPO kvalificira događaje kao zločinačko udruženje i primanje i davanje mita, što USKOK ne navodi u svojoj istrazi.

Sukob u pristupu: USKOK “oteo” slučaj EPPO-u?

Prema riječima Ivana Turudića, USKOK je tek nekoliko tjedana uključen u istragu, dok EPPO istražuje slučaj već od srpnja. To je izazvalo sumnje u to da je USKOK preuzeo slučaj u zadnji trenutak kako bi spriječio da istraga dođe u ruke EPPO-a. Ova situacija podgrijava sumnje o tome koji su inicijalni dokazi bili potrebni za pokretanje istrage, jer se čini da su obje institucije došli do istog zaključka o ulozi Vilija Beroša u navodnim malverzacijama, no bez koordinacije među sobom.

Kako je EPPO došao do dokaza: WhatsApp grupa

Kako je saznao Jutarnj list, EPPO je do prvih indicija došao sasvim slučajno, istražujući drugi slučaj vezan uz bivšeg ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića i subvencije za vinogradarske potpore. Istraga je uključivala analizu zahtjeva za potpore od 42 OPG-a i tvrtki baveći se proizvodnjom vina, kako bi se dokazalo pranje novca kroz EU potpore. Iako većina tvrtki nije imala nikakvih nepravilnosti, s nekoliko su se pojavile sumnje na pranje novca, među kojima i Petračeva vinarija.

Nastavljajući istragu, EPPO je u svibnju ove godine zaplijenio mobitel Nikole Petrača i tijekom pretrage otkrio WhatsApp grupu, koja je uključivala Hrvoja, Novicu i Nikolu Petrača te Sašu Pozdera. Grupa je bila usmjerena na trgovinu medicinskom opremom, a poruke koje su se razmjenjivale u grupi spominjale su i Vilija Beroša. EPPO tvrdi da su upravo te poruke ključne za šire optužbe, uključujući sumnje na zločinačko udruženje i mito. USKOK, pak, ne spominje ove informacije u svojoj istrazi, te je optužio Beroša samo za namještanje jednog posla, bez optužbi o prijemu mita.

Daljnji razvoj istrage

Očekuje se da će daljnji postupak razjasniti koje su institucije doista bile u pravu u svom pristupu istraži i koje dokaze su imale na početku. Također, sukob nadležnosti između USKOK-a i EPPO-a mogao bi značajno utjecati na daljnji tijek istrage i mogućnost suočavanja odgovornih s posljedicama.

POSLJEDNJE DODANO: