Predsjednik škotske vlade Alex Salmond podnijet će ostavku

Piše:

Vođa pristaša škotske neovisnosti Alex Salmond najavio je u petak da će odstupiti s dužnosti škotskog premijera i predsjednika nacionalne stranke SNP-a, nekoliko sati nakon teškog poraza pristaša neovisnosti na referendumu o samoodređenju.

– Rekao sam tajniku SNP-a da se neću kandidirati za predsjednika stranke na godišnjoj konferenciji – od 13. do 15. studenoga u Perthu i da ću “odstupiti s dužnosti premijera”, rekao je Salmond na tiskovnoj konferenciji u Edinburghu.

“Dotad ću obnašati svoj mandat”, dodao je Salmond (59) koji se planira vratiti u škotski parlament kao zastupnik Istočnog Aberdeenshirea.

– Bila mi je čast služiti Škotskoj kao premijer. No kao što sam govorio u kampanji za referendum, nije riječ o meni ni o SNP-u. Ovo je puno važnije od toga – istaknuo je.

Salmondova ostavka koja će stupiti na snagu za dva mjeseca, iznenađuje budući da je u kratko vrijeme uspio okupiti velik broj pristaša neovisnosti (44,7 posto).

– Za mene kao vođu vrijeme istječe, ali za Škotsku se kampanja (za neovisnost) nastavlja i moj san nikada neće prestati -.