Politički tajnik Hrvatske čiste stranke prava (HČSP) Luka Podrug u subotu je najavio zajednički izlazak na izbore većine pravaških stranaka poručivši kako na taj način mogu osvojiti desetak zastupničkih mandata u Hrvatskom saboru i spriječiti rasipanje glasova.
Pravaški blok u 11 izbornih jedinica
– Mogu vam najaviti zajednički pravaški izlazak na izbore u svih 11 izbornih jedinica i imamo šansu u svakoj izbornoj jedinici proći izborni prag tako da nitko neće moći sastaviti vlast bez desetak pravaša, demokršćana i rodoljuba koliko očekujemo našim zajedničkim izlaskom na prijevremene izbore – rekao je Podrug na konferenciji za novinare u Splitu, uoči sjednice Glavnog stana HČSP-a.
Po njegovim riječima među pravašima postoji spremnost za zajednički izlazak na izbore i zatomljavanje međusobnih nesporazuma jer su svjesni da bi pojedinačnim izlaskom na izbore teško prešli izborni prag, a to bi onda, po d’Hondtovoj metodi, značilo da bi se ti glasovi birača rasuli i, kako je rekao, pribrojili “na stranu protivnika”.
– Obzirom na stanje u Hrvatskoj i na nagli pad vlasti te na evidentni smjer skretanja HDZ-a u centar ili prema lijevo, mi smatramo da pravaško-demokršćanska opcija na ovim izborima ima šansu, možda i veću nego nakon ‘Oluje’, i za to smo spremni – istaknuo je Podrug.
Suradnja s HDZ-om ovisi o rezultatima izbora
Na upit kakva će biti sudbina odnosa HČSP-a i HDZ-a, Podrug je podsjetio kako je na prošlim izborima HČSP podržavao Domoljubnu koaliciju i bio dio nje, ali da su “iza izbora prevareni.”
– Mi na ove izbore idemo kao pravaški blok, a naša buduća suradnja s HDZ-om ovisi o rezultatima izbora i naših i HDZ-ovih – kazao je Podrug.
Po njegovim riječima, HČSP-u su u HDZ-u uzor ponašanja general Željko Glasnović, a u vladi Zlatko Hasanbegović.
– Kada bi takvi, kao što su ta dva čovjeka, prevladali u HDZ-u, tada bi HČSP sa tom strankom surađivao sa zadovoljstvom i bezuvjetno. Ali, s onima koji na poziv stranog veleposlanstva ili uz dogovor nekakve antifašističke lige, ili uz trgovinu sa Miloradom Pupovcem vode državu, takvi nikad neće dobiti podršku HČSP-a – rekao je Podrug.
Po Podugovom tumačenju, vidjelo se da kada na vlast i dođe Domoljubna opcija, “veći utjecaj često imaju strani veleposlanici i adminitracija iz Bruxellesa na odluke hrvatske vlasti nego hrvatski građani.”
Šošić: Obiteljima s četvero i više djece ‘mirovina’ od 2000 kuna
Dužnosnik HČSP-a i dožupan splitsko-dalmatinski Ante Šošić je istaknuo kako bi, radi demografske obnove Hrvatske, trebalo uvesti Ustavni zakon po kojem bi obitelji sa četvoro i više djece dobivale pravo na trajnu mirovinu u iznosu od 2.000 kuna mjesečno.
– Godišnje bi se na taj način izdvajalo 670 miljuna kuna a to je 0,5 posto državnog proračuna, ali bi doprinijelo temeljitoj demografskoj obnovi i ostanku pučanstva, posebice u ruralnim dijelovima Hrvatske – kazao je Šošić. Pritom je istaknuo da se iz proračuna godišnje izdvaja 1,8 miljardi kuna za razne udruge od kojih, po Šošiću, “najmanje 50 posto imaju negativnu emociju prema Hrvatskoj.”


