Prema podacima resornog ministarstva i pravobraniteljice za djecu, u Hrvatskoj je u protekle dvije pandemijske godine znatno porastao broj slučajeva vršnjačkog nasilja. Izvještavali smo o incidentima u Puli, Dugom Selu, Sesvetama, u kojima je mahom veća skupina maloljetnika napadala vršnjaka, a sve je snimano i objavljeno na društvenim mrežama. Posljednji sličan slučaj zabilježen je nedavno u Belišću. – piše HRT.
– Osjećam se tužno zato što onako, sedam godina su me psihički izazivali i onda sad fizički… Teško mi je, rekla je jedna od žrtava vršnjačkog nasilja.
Petorica protiv jednoga. Trgali su mu kočnice bicikla ne bi li izazvali pad, a kad to nije uspjelo, jedan od napadača srušio ga je na pod.
– Šetaju po gradu, normalno žive, imali su normalne praznike dok je moje dijete praznike provelo u bolnici na operaciji. –
Ivana, majka napadnutog dječaka
– Rečeno nam je da će dječak dobiti strogi ukor, ostali koji su sudjelovali u svemu tome nije ništa rečeno. Šetaju po gradu, normalno žive, imali su normalne praznike dok je moje dijete praznike provelo u bolnici na operaciji. – rekla je Ivana, majka napadnutog dječaka.
”Postaju neosjetljivi na nasilje”
Pripadaju generaciji Z, digitalnim urođenicima koji su svakodnevno izloženi govoru mržnje na mrežama. Psiholozi primjećuju da postaju neosjetljivi na nasilje.
– Oni ne vide kako se žrtva ponaša. Koliko je tjeskobna. Radi toga imaju osjećaj da je to samo tako prošlo. – objasnila je predsjednica Hrabrog telefona Hana Hrpka.
A nije prošlo. Čeka ga još jedna operaciju nakon teškog prijeloma ruke. Uz to, sljedeći tjedan vraća se u školu.
– Sada će više gledati na njih, to mi daje malo samopouzdanja, ali i dalje me malo strah. Mislim meni je opcija da ja se premjestim u razred, ali to je više kazna meni.
U praksi se to rijetko događa, pokazuje iskustvo u Hrabrom telefonu.
– Djeca vrlo često ostaju u razrednim jedinicama tamo gdje se nalaze sva ona djeca koja su i činila nasilje nad njima i koja su to promatrala. Ne smijemo zaboraviti da većinu čine oni koji promatraju i koji to dijele na društvenim mrežama i time podržavaju, rekla je Hrpka.
Isti scenarij i u Belišću. Nakon incidenta, sve se preselilo u virtualni prostor.
– Njemu taj ukor ništa ne predstavlja. Što je viđeno u porukama koje je pisao u grupi u kojoj je moj sin. Piše da je ovaj kralj, legenda, kako ga je bacio na zemlju. – govori majka napadnutog dječaka.
Policija i socijalna služba svoje su odradile. Roditeljski sastanak sazvan je tek na inzistiranje majke. – piše HRT.
– Tamo su rekli da je njima žao i da oni ne znaju što da poduzmu. I da je to dječja igra.
Dječja igra koja može ostaviti neizbrisiv trag na tjelesnom i mentalnom zdravlju. Zato je ovo priča o posljedicama koje moraju postati vidljivije.