Split: Tematska sjednica o izmjenama GUP-a održat će se 18. svibnja
O izmjenama i dopunama GUP-a splitsko Gradsko vijeće raspravljat će na sjednici zakazanoj za ponedjeljak, 18. svibnja. Služba za prostorno uređenje i zaštitu okoliša zaprimila je 580 zahtjeva za izmjenom GUP-a. Zahtjevi su obrađeni, obrazloženi i vrednovani, a zaključci stručne analize dati su po tematskim područjima.
Na području Park šume Marjan traži se širenje građevinskog područja, izmjena namjene u stanovanje i mogućnost legalizacije bespravno sagrađenih zgrada. Međutim, s obzirom na zaštitu Marjana analiza je pokazala da se ne može se širiti građevinsko područje niti mijenjati namjena. U materijalnima je istaknuto kako je izrađen snimak nelegalnih građevina u Park šumi kako bi se mogla sagledati mogućnosti ozakonjenja bespravnih zgrada, a u katalogu postojećeg stanja nelegalnih građevina, kojeg je izradio splitski Građevinski fakultet, preporučeno je da se izvrši promjena planske dokumentacije tako da se omogući ozakonjenje isključivo u postojećim gabaritima.
Zatraženo je stavljanje izvan snage PUP-a povijesne jezgre, a prema zaključku stručne analize to će se raditi u dogovoru s Konzervatorskim odjelom tako da će se izraditi konzervatorska podloga koja će biti osnova za buduće intervencije i način gradnje u staroj gradskoj jezgri.
U slučaju bedema Contarini u ožujku je zaprimljen zahtjev za izmjenom GUP-a, a 23. travnja zaprimljeno je i pravno mišljenje Hrvoja Kačera, pa je u materijalima za sjednicu navedeno kako je u tijeku postupak u Upravnom odjelu za prostorno uređenje.
Zahtjevi za promjenu ugostiteljsko turističke namjene u mješovitu namjenu odnose se na područja: Trstenička uvala i Zenta, gradski projekt Duilovo, Trstenik – Radoševac, Orišac, Šine i područje dijela hotela Split. Zaključeno je kako se površine namijenjene hotelima trebaju zadržati u postojećim površinama u najvećoj mogućoj mjeri, manja turistička zona na području Šina može se prenamijeniti u mješovitu ili poslovnu, dok je u dijelu gradskog projekta Duilovo, nakon legalizacije, moguća prenamjena izgrađenog dijela zone turističke namjene u mješovitu.
Promjena namjene u mješovitu zatražena je za postojeće stambene zgrade južno od Doma na Zenti, uz Centar Juraj Bonači, hotel za samce na Bolu, dok je za Splitsku kuću zdravlja na Lokvama zatražena promjena u ugostiteljsko turističku namjenu. Analiza je pokazala da je moguća promjena namjene hotela za samce jer se zgrada već koristi kao stambena te da je moguća i dopuna ugostiteljsko-turističkom namjenom Splitske kuće zdravlja.
– Za postojeću stambenu zgradu na Zenti namjena se neće mijenjati jer se može rekonstruirati temeljem važećih odredbi. Za Centar Juraj Bonači potrebno je osigurati prostor za njegov daljnji razvoj, a moguće je izmijeniti namjenu izgrađene zgrade u rubnom dijelu zone – stoji u zaključcima stručne analize.
Odlučeno je da se zadrži kulturna namjena na bastionu Cornaro, a nije prihvaćena promjena namjene u mješovitu za dio Staroj placa.
Zatražene su i izmjene područja sportsko rekreacijske namjene u mješovite i turističke, kao i za zelene površine za Tursku kulu, Lazaricu, Križine, Centar Stobreč, Sućidar, Žnjan, Ravne Njive i Park Mertojak. Dok su dijelom prihvaćene izmjene namjene područja sportsko rekreativne namjene, za zelene površine promjene većinom nisu prihvaćene.
– Promjene namjena većim dijelom nisu prihvaćene jer bi se, smanjenjem ili ukidanjem planiranih zelenih površina za potrebe uređenja parkovnih površina, a zbog izgradnje stambenih i drugih objekata, pogoršao standard zelenila u gradu – navedeno je u zaključcima analize.


