Brojke zaraženih u Splitsko-dalmatinskoj županiji, ali i u cijeloj Hrvatskoj u posljednje vrijeme divljaju. I dok se u prvom valu koronavirus lock-down uspostavio nakon stotinjak oboljelih, u drugom je valu ‘novo normalno’ da stotinjak pozitivnih osoba izgubi bitku sa životom, u nekoliko dana. Nevidljivi je neprijatelj u potpunosti promijenio život, probleme i brige donio je školarcima i fakultetima.
Zatvaranje škola i fakulteta nije opcija, više je puta u posljednjih nekoliko dana ponovio ministar Radovan Fuchs, a baš su svu surovost različitih mjerila okusili studenati Ekonomskog fakulteta u Splitu.
Iako je prioritetna bila nastava uživo, ovaj je splitski fakultet uveo sistem u kojoj su studenti svaki treći tjedan bili fizički na nastavi, a ostala dva su pratili online putem. Bezobrazno i licemjerno, tvrdi student čiji su podaci poznati redakciji, ako se uzme u obzir kako se epidemiološke mjere misle poštovati u vrijeme kolokvija i ispita.
– Fakultet koji je dosad tvrdio da ne može organizirati nastavu na fakultetu, uvodi pisanje kolokvija uživo i to sve u pet radnih dana jednog tjedna – kaže naš sugovornik.
Računica je tu jasna. U samo pet dana više stotina studenata će proći fakultetom.
– Ne samo što je licemjerno, već je i epidemiološki apsolutno ne prihvatljivo – dodaje student Ekonomskog fakulteta.
‘Na vlastitu odgovornost’
Baš je jučer Dragan Ljutić, rektor splitskog Sveučilišta dekanima poslao preporuku da se prilagodi pisanje kolokvija i ispita u skladu s lošom epidemiološkom slikom u Hrvatskoj.
– Grupiranje i učestalost tjednog opterećenja nije ni u kom slučaju poželjno (najviše dva kolokvija ili ispita tjedno uz maksimalno poštivanje preporučenih epidemioloških mjera) – stoji u preporuci.
Studenti od fakulteta traže dosljednost. S problemom su se već obraćali vodstvu koje je ostalo nijemo. Puno više ne može napraviti ni rektor Ljutić jer on pravno ne može poništiti odluku Ekonomskog fakulteta.
I prije nego smo kontaktirali dekanicu Ekononskom fakulteta, Maju Fredotović uvjerili smo se u sve kazano od našeg sugovornika na javno dostupnom mjestu – službenoj stranici fakulteta. Štoviše, ondje se studente poziva da se ranije prijave na ispite na fakultetu što se smatra ‘dolaskom na provjeru znanja na vlastitu odgovornost’.
– Okvir je vrlo jednostavan, ja ga ne bi komentirala kakav je. Odluka Vlade kaže da smo dužni poštovati preporuke epidemiološke mjere od 31. kolovoza. Dvije stavke su ključne – fakulteti mogu izvoditi za ono akreditirano, mi nismo akreditirani za online programe. Pisani ispiti se ne smiju provoditi online, ako baš mora ići online, onda to nije pisani ispit nego nekakav zadatak, seminar ili projekt – kazala nam je Fredotović.
– Imamo ograničen broj mjesta u dvoranama pa ne održavamo nastavu. Studenti imaju samo kolokvije. Raspored je napravljen po svim epidemiološkim uvjetima. Čak je bila i inspekcija koja je kazala kako je sve po pravilima – dodala je dekanica.
U dvorani je moguće smjestiti 363 studenta, ali negdje se, tvrdi Fredotović, išlo i na usmene kolokvije.
– Ako produžimo vrijeme trajanja kolokvija onda nemamo kada održati nastavu. Ja nemam izbora, moram sabiti pisane provjere znanja u tjedan dana. Mora se odraditi 75 posto sati. Uostalom, kolokviji nisu obavezni – među ostalim je kazala dekanica Ekonoskog fakulteta.
Dodala je kako je produžavanje tjedna s kolokvijima ‘fizički i psihički nemoguća misija’.
Ovako čudnim spletom odluka definitivno se može pridružiti još jedna zanimljiva. I nju smo uočili na službenoj stranici. Naime, za lipanj 2021. godine odgođena je Svečana promocija za prvostupnike i magistre ekonomije. Kako se onda jedan takav događaj ne može održati, ako kolokviji i ispiti mogu?