– Stanje slobode medija u Hrvatskoj je zabrinjavajuće – premijer Andrej Plenković diskreditira novinare, a od sedam ovogodišnjih zabilježenih slučajeva kršenja slobode medija pet su počinili članovi vlade ili drugi dužnosnici, ističe se u izvješću Media Freedom Rapid Responsea (MFRR).
– Premijer Andrej Plenković diskreditirao je novinare u javnim raspravama zbog njihova kritičkog izvještavanja o njemu i njegovoj stranci, navodi se u izvješću, priopćilo je Hrvatsko novinarsko društvo (HND).
Dodaje se i da je tjednik Nacional u travnju objavio snimku internog sastanka HDZ-a na kojem premijer Andrej Plenković optužuje novinske kuće poput N1, Telegrama i Nacionala da su dio urote protiv njega i stranke.
Dalje se navodi da je, nakon što je Jutarnji list otkrio povjerljivu prepisku preko WhatsAppa između tadašnjeg suca, a danas glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića i bivše državne tajnice Josipe Rimac, o njihovim čestim susretima i međusobnoj naklonjenosti, Plenković optužio Jutarnji list za korupciju i zlonamjerno izvještavanje.
Dodaje se i da diskreditirajući komentari političara nisu novost te navodi primjer premijera Plenkovića, koji je na konferenciji za novinare verbalno vrijeđao novinarku televizije N1 kako bi izbjegao odgovoriti na njezina pitanja.
MFRR izražava i drugu veliku zabrinutost zbog napada na medije koji dolaze od Domovinskog pokreta. Tako se ističe da je u lipnju ove godine Stjepan Nikola Bartulica iz Domovinskog pokreta optužio novinara Andreja Dimitrijevića za medijsko zlostavljanje i zastrašivanje zbog navodnog neovlaštenog fotografiranja njegova automobila, u kojem su se mogla vidjeti njegova djeca, u sklopu istrage nad nekretninama koje Bartulica nije prijavio u svojoj imovinskoj kartici.
Dodaje se i da je predsjednik DP-a Ivan Penava u svibnju rekao da bi njegova stranka podržala novu koalicijsku vladu na čelu s Andrejem Plenkovićem samo ako bi ukinula financiranje tjednika Novosti. Penava je izrazio duboko neslaganje s uređivačkom politikom Novosti, koje su prepoznatljive po svom kritičkom pisanju o vlasti.
– Novosti su nakon ovog incidenta bile na meti prijetećih poruka, ističe u izvješću.
Navode se i kampanje blaćenja portala Faktograf i Klimatskog portala, podsjeća se na SMS-prijetnje bombom u svibnju upućene redakciji Nacionala te upozorava da nedavni amandman Kaznenog zakona (“Lex AP”) dodatno narušava slobodu medija.