Ciklona Simeon: Pijavica u Srebrenom potopila brodice, poplavljene ulice u Dubrovniku

Piše:

Olujno nevrijeme oko 17 sati zahvatilo je lučicu u Srebrenom kraj
Dubrovnika. Lučicu je poharala pijavica potopivši nekoliko brodica. U Srebreno
su ubrzo stigli brojni vlasnici usidrenih i privezanih plovila kako bi
zaštitili svoje, ali i pomogli vlasnicima u izvlačenju potopljenih
plovila na obalu.

Jako nevrijeme s kišom iznenadilo je i Dubrovčane i njihove goste u popodnevnim satima. Tamo su bujice poplavile dobar dio ulica, što je stvorilo velike probleme u prometu.

Od 20,55 sati Krčki most otvoren je za sve skupine vozila, no
olujni vjetar i dalje stvara probleme na nekim prometnicama, izvjestio
je Hrvatski autoklub.

Zbog olujnog vjetra samo za
osobna vozila otvorene su autoceste A1 između Svetog Roka i Posedarja te
A6 između Delnica i Kikovice, riječka obilaznica između čvorova
Orehovica i Škurinje, Jadranska magistrala između Karlobaga i Svete
Marije Magdalene, Maslenica-Zaton Obrovački te Paški most.

Na Jadranskoj magistrali između Bakra i Karlobaga zabranjen je
promet za autobuse na kat, vozila s kamp prikolicama, motocikle,
dostavna vozila i vozila s natkrivenim teretnim prostorom.

Pojačan je promet na autocesti A1 između Zagreba i Karlovca te
na Krčkom mostu u smjeru kopna. Na naplati Lučko, u oba smjera, nema
dužih čekanja.

Zbog radova na autocesti A6 Rijeka-Zagreb u tunelima Javorova Kosa i Pod Vugleš u smjeru Zagreba zatvoren je vozni trak.

Zbog odrona zemlje i kamenja na dionici Jadranske magistrale
Slano-Dubrovnik kod mjesta Slano, vozi se jednim trakom uz privremenu
regulaciju prometa.

U prekidu su trajektne linije Prizna-Žigljen i Stinica-Mišnjak. Ostali trajekti i katamarani plove prema redu plovidbe.

Inače, ciklona Simeon smirit će se i prestati tijekom utorka. U unutrašnjosti će biti pretežno oblačno, povremeno s kišom, a sunčana razdoblja moguća su ponajprije u istočnoj Slavoniji. Na Jadranu djelomice sunčano uz promjenljivu naoblaku te lokalne pljuskove i grmljavinu, osobito na sjeveru i jugu.

Vjetar slab do umjeren, povremeno i jak sjeverni i sjeveroistočni. Na većem dijelu Jadrana puhat će umjerena i jaka, na udare olujna bura, na južnom dijelu istočnjak u okretanju na buru. Temperatura zraka između 11 i 16, u Slavoniji i Baranji od 15 do 21. Na Jadranu jutarnja temperatura između 15 i 20, a najviša dnevna od 19 do 25 °C. 

I biometeorološke prilike će biti razmjerno povoljne što će kod nekih ljudi pridonijeti poboljšanju općeg stanja. Tegobe od kojih su meteoropati i kronični bolesnici patili prethodnih dana biti će slabije izražene.