Ivošević upozorava: “Šuta drastično diže komunalni doprinos – mjesnim odborima i istočnim kotarevima i do 77%”
Gradski vijećnik Stranke Centar, Bojan Ivošević, upozorava na drastično povećanje komunalnog doprinosa u Splitu, koje bi, prema najavama, moglo doseći i do 77% u nekim mjesnim odborima i istočnim kotarevima. U svom priopćenju na društvenim mrežama Ivošević kritizira nedostatak javnih konzultacija oko ove odluke te ističe nelogičnosti u zonaciji i iznosima novih naknada.
–Tomislav Šuta drastično diže komunalni doprinos – mjesnim odborima i istočnim kotarevima i do 77%
Grad Split nastavlja s praksom ne komuniciranja javnih savjetovanja za odluke koje imaju popriličan utjecaj na život u Splitu.
Nakon pokrenutog savjetovanja o izmjenama Odluke o porezima gdje je odlučio povećati porez na nekretnine za 150%, bez ikakve najave, nastavlja s navedenom praksom.
Ovaj put radi se o podizanju komunalnog doprinosa kojeg nije spominjao niti u kampanji niti nakon što je stupio na dužnost gradonačelnika, a sada ga drastično povećava za sve mjesne odbore i istočne kotareve.
Upozoravali smo da ništa nije besplatno kada je preuzimao obaveze županije na trošak Grada Splita i dijelio „besplatne“ stvari, a on se ponašao kao pijani milijarder. Sada će to „besplatno“ višestruko naplatiti građanima dizanjem svakog mogućeg nameta.
Ako se ovakva Odluka o komunalnom doprinosu usvoji na gradskom vijeću rast cijene komunalnog doprinosa po metru kvadratnom iznosit će:
– 77% (Slatine)
– 69% (Žrnovnica)
– 59% (Donje Sitno, Gornje Sitno, Srinjine)
– 43% (Mejaši, Sirobuja)
– 36% (Šine, Kamen, Stobreč)
– 11% (Brda, Kocunar, Kman, Pujanke, Ravne Njive, Visoka)
– 6% (Blatine-Škrape, Bol, Gripe, Lokve, Lovret, Plokite, Spinut, Split 3, Sućidar, Žnjan)
Kotari kojima će cijena po kvadratu ostati gotovo ista (0,03€ veća) su Bačvice, Grad, Lučac-Manuš, Meje, Mertojak, Trstenik i Varoš.
Što se tiče legalizacije objekata tu je rast cijene po kvadratu još i veći:
– 877% (Slatine)
– 652% (Žrnovnica)
– 426% (Donje Sitno, Gornje Sitno, Srinjine)
– 391% (Mejaši, Sirobuja)
– 277% (Šine, Kamen, Stobreč)
-227% (Brda, Kocunar, Kman, Pujanke, Ravne Njive, Visoka)
– 145% (Blatine-Škrape, Bol, Gripe, Lokve, Lovret, Plokite, Spinut, Split 3, Sućidar, Žnjan)
– 96% (Bačvice, Grad, Lučac-Manuš, Meje, Mertojak, Trstenik, Varoš)
Što se tiče same zonacije istakao bi dvije nelogičnosti, izdvajanje GK Šina od svih drugih kotara u zonu 2, kao i stavljanje MO Stobreč odakle je gradonačelnik u zonu 2 dok je GK Sirobuja zona 1, ali to je na Tomislavu Šuti da objasni jednako kao i drastično povećanje iznosa komunalnog doprinosa za istočne dijelove grada, napisao je Ivošević.


