Papa upozorio svećenike da budu ponizni, a ne licemjerni

Piše:

Papa Franjo jasno je u subotu rekao katoličkim svećenicima da su oni koji propovijedaju siromaštvo a žive u bogatstvu licemjeri koji kaljaju ugled i misiju Katoličke crkve.

Trećeg dana posjeta Južnoj Koreji, papa Franjo je predvodio veliku misu na otvorenom u središtu Seula na kojoj je osudio rastući jaz između bogatih i siromašnih i pozvao građane bogatih društava da poslušaju “vapaj siromašnih” koji žive među njima.

Kasnije je helikopterom odletio u utočište za bolesne, invalide i beskućnike koje vodi Katolička crkva u gradu KKottongnaeu, jugoistočno od Seula.

Tamo se susreo s bolesnom djecom i odraslima, a kada su mu ponudili udobnu, bijelu, podstavljenu stolicu odbio je sjesti. “Volim stajati”, rekao je Papa koji je, prema tradiciji, na ulasku u centar skinuo cipele.

Obilazeći drugi dio centra, poglavar Katoličke crkve pozvao je svećenike koji su svoj život posvetili brizi o potrebitima da ostanu na pravome putu. – Licemjerje onih posvećenih muškaraca i žena koji propovijedaju siromaštvo, a žive poput bogataša pogađa duše vjernika i šteti Crkvi – istaknuo je.

Papa je tijekom mise u Seulu beatificirao 124 korejska mučenika iz 18. i 19. stoljeća koji se po cijenu života nisu željeli odreći kršćanstva. Svi su bili laici, osim jednog svećenika koji je došao iz Kine.

– Njihov primjer ima mnogo toga za reći nama koji živimo u društvima u kojima, uz golema bogatstva, u tišini raste krajnje siromaštvo; u kojima se na krik siromašnih rijetko obazire i u kojima nas Krist zove da ga volimo i služimo mu brinući se našu braću i sestre u nevolji – rekao je.

Južna Koreja je zahvaljujući brzom gospodarskom razvoju jedna od najbogatijih zemalja svijeta, ali je nejednakost u njoj sve izraženija i gotovo polovica starih ljudi živi u siromaštvu.

Povijest kršćanstva u Koreji jedinstvena je po tome što ga nisu utemeljili europski misionari. Korejski intelektualci čuli su za njega potkraj 18. stoljeća kroz literaturu koja je stigla u zemlju i razvili vlastitu zajednicu.

Katolička crkva u Južnoj Koreji brzo se širi. U zadnjih 25 godina udvostručila se na gotovo 11 posto stanovništva. Svake godine pristupi joj 100.000 ljudi.