Budi mrak – izbjegni rak! – slogan je projekta kojim se vrlo važne javnozdravstvene teme nastoje približiti široj javnosti. Njime se želi podići svijest o važnosti prevencije, preventivnih pregleda i edukacije. Naglasak se stavlja na važnost cijepljenja protiv HPV infekcije koja može biti ishodište za razvoj niza malignih oboljenja.
– Cilj je zapravo educirati mlade, o njihovim mogućnostima kako da zaštite svoje zdravlje. I mi to radimo na jedan edukativan, zabavan, interaktivan način kroz zapravo te radionice koje provodimo po srednjim školama, istaknula je Jana Jelenić, nacionalna koordinatorica projekta „Budi mRAK“; CroMSIC.
– Radionice postoje od 2018. godine i počele su se provoditi u srednjim i osnovnim školama u gradu Zagrebu. Ali s obzirom na pandemiju i ostale okolnosti, mi smo zapravo odlučili online odrađivati radionice, a to nam je dalo i priliku da se proširimo izvan grada Zagreba. Tako da smo u prošloj školskoj, akademskoj godini odradili čak 918 radionica u gradu Zagrebu, u Zagrebačkoj županiji i u Varaždinskoj županiji, rekla je Elena Cahun, edukatorica i voditeljica radionica projekta „Budi mRAK“ CroMSIC.
– Moram priznati da su učenici dosta šokirani na radionici kad shvate da to nije samo problem djevojčica. To je u javnosti, rak grlića maternice je nekako najpoznatija bolest koja se povezuje s HPV infekcijom, pa onda kada im zapravo damo do znanja da ima i drugih bolesti koje mogu zahvatiti oba spola, dosta su šokirani i mislim da su reakcije pozitivne jer shvate da se to njih tiče, rekla je Cahun.
Osim što se tiče djevojčica i dječaka, tiče se i njihovih roditelja. Stoga je edukacija dijelom usmjerena i na njih.
– S obzirom na to da zapravo su roditelji ti koji odlučuju o zdravlju i zaštiti svoje maloljetne djece. A zapravo ono, ono što je bitno naglasiti je da zapravo često roditelji iz neznanja uopće ni ne znaju da postoji mogućnost da cijepe svoje dijete i zapravo na ovakav način u sklopu naše Budi mrak roditelj kampanje smo plasirali digitalni newsletter na kojem se nalaze zapravo sve važne informacije o samoj prevenciji HPV-a cijepljenjem, kako se cijepiti, što je zapravo to cjepivo i koga kontaktirati. I to je roditeljima dostupno u svega nekoliko klikova, naglasila je Jelenić.
Upravo su roditelji ti koji djeci daju najbolji primjer odgovornog ponašanja prema vlastitom zdravlju.
– Nažalost ja sam se susrela s dijagnozom karcinoma 2014. godine. Moram reći da sam sretna što sam išla na redoviti ginekološki pregled jer u sklopu tog redovitog ginekološkog pregleda ja sam dobila nalaz na papa-testu karcinom. Uzrok je naravno bio HPV visokog rizika, istaknula je Daria Ivanjek.
Nažalost, u vrijeme kad je gospođa Ivanjek bila srednjoškolka nisu postojale ovakve kampanje i nije bilo organiziranog cijepljenja protiv HPV-a. Danas su se ipak neke stvari promijenile.
– A promijenilo se to da, evo, da sam sad svoju kćer cijepila i svakako planiram još, imam još dva sina koji su maloljetni, ali kad dođu do te životne dobi kad mogu ih cijepiti, svakako ću ih cijepiti, rekla je Daria.
– Jako mi je drago što sam se cijepila jer se osjećam puno sigurnije u smislu zaštite od bolesti, ali znam da mi to ne daje nikakvu, ništa za pravo za promiskuitetno ponašanje tako da to treba, to trebaju svi shvatiti da cjepivo ne znači da su potpuno sigurni od te bolesti. I smatram da je to možda malo premalo u populaciji znano jer u mom razredu većina je djevojčica cijepljeno, mislim da je samo jedan dečko. Tako da smatram da bi se trebalo u to malo uključiti više dječake jer ne znači da oni ne mogu prenijeti bolest i zaraziti nekog drugog, naglasila je Chiara Ivanjek.
Projekt se preko virtualnih radionica iz dana u dan širi u sve krajeve Lijepe naše, što mu daje dodatnu težinu i vrijednost.
– Ono što je sad u planu je da nastavimo s praksom virtualnog odlaženja u učionice jer tako možemo obuhvatiti zapravo cijelu Hrvatsku, a ne samo grad Zagreb. To je izrazito bitno jer naša iskustva s vođenjem radionica u drugim županijama poručuje da je baš tim drugim županijama ovakva radionica i potrebna. S obzirom na to da u gradu Zagrebu, evo tu je i Štampar, tu su i kampanje, tu je i povjerenstvo, pa da obuhvatimo i ostale učenike i učenice koji imaju zapravo jednako pravo na zaštitu kao i učenici u gradu Zagrebu, rekla je Jelenić.
– Ono što također nastavljamo je našu, našu mrak kampanju jer naravno roditelje ne smijemo zanemariti, a dolazi jedan novi segment kampanje, odnosno zapravo nova suradnja između dvaju projekata u našoj udruzi. Odnosno radit ćemo jedan edukativni video podcast o samom spolnom zdravlju, među kojima će biti obuhvaćen i sam HPV, naglasila je Jelenić.
Na kraju valja istaknuti kako se cijepljenje protiv HPV-a preporučuje i djevojkama i dječacima, a besplatno je za sve mlade do 25. godine života, piše HRT.