Premijer Andej Plenković nakon sjednice Europskog vijeća dao je izjavu.
- Završilo je još jedno izvanredno Europsko vijeće posvećeno temama energetike, sigurnosti, hrane, obrane i Ukrajini. Glavna tema bila je usuglašavanje šestog paketa sankcija. Usuglasili smo se oko paketa koji je cjelovit i pokazao je jedinstvo EU-a. Dogovoreno je da režim uvoza naftnih derivatava do kraja ove godine bude postojeći za sve, a ovaj režim stupa na snagu 1. siječnja 2023. godine. Na liste restriktivnih mjera bit će uvršteno još nekoliko osoba, Sber banka je uključena, a tu su mjere i protiv nekoliko ruskih medijskih kuća koje se bave propagandnim aktivnostima i dezinformacijama. EU je još jednom pokazala jedinstvo i učinila je još jedan korak potpore Ukrajini. Što se tiče Hrvatske, cijela ideja je bila da Hrvatska postane svojevrsni regionalni energetski HUB. Na tom tragu možemo biti izrazito zadovoljni jer će kapaciteti i nova ulaganja u povećanja kapaciteta LNG terminala omogućiti Hrvatskoj, ne sam nacionalnu sigurnost opskrbe nego i doprinos čitavom EU naporu napuštanja fosilnih goriva iz Rusije, rekao je premijer Plenković.
Dodao je i kako su EK obavijestili vrlo detaljno o kapacitetima jadranskog naftovoda koji u ovom trenutku bez ikakvih dodatnih modernizacija može prevoziti 11,4 milijuna tona u vrlo povoljnom načinu investiranja.
- Taj kapacitet se na godišnjoj razini može dići do 15,6 milijuna tona što znači da bismo omogućili dostavu nafte za Mađarsku i Poljsku u dovoljnim količinama. To je prigoda da se JANAF u pregovorima pozicionira i osigura sa svojim tarifama stratešku ulogu, rekao je.
Kad je riječ o LNG-u Plenković je rekao da su u pripremi ovog Europskog vijeća održali niz sastanaka sa svim ključnim akterima u Hrvatskoj - ministarstvima i kompanijama.
- Postoje planovi da se investira u nadogradnju postojećeg broda, LNG Hrvatska koji je u Omišlju i mi bismo s odgovarajućom investicijom mogli u kratkom roku doći sa podizanja postojećih kapaciteta, koji su izvorno bili 2,6 milijardi kubika na čak 6,1 milijardi kubika plina koji bi dolazio brodovima kao ukapljeni plin u Hrvatsku i nakon toga bez problema možemo osigurati opskrbu ne samo za Hrvatsku nego i za Sloveniju, BiH, Mađarsku… Hrvatska ovaj trenutak koristi ne samo za zaštitu nacionalnih interesa nego i za preuzimanje regionalne uloge, istaknuo je.