Grad Split odgovara: Sačuvat ćemo Karaman, najdugovječnije kino u Europi

Iz Grada Splita odlučili su se obratiti javnosti nakon niza napisa o novim namjenama kultnih splitskih kina “Central” i “Karaman”. Kako su najave o pretvaranju nekadašnjih kina u ugostiteljske objekte izazvale burne reakcije građana, iz Banovine su se oglasili priopćenjem.

Priopćenje donosimo u cijelosti:

Otvaranjem trgovačkih centara posljednjih godina Split je dobio cijeli niz novih i suvremeno opremljenih kino dvorana. Također, u novom trgovačkom centru, prema našim spoznajama, predviđa se otvaranje čak sedam novih suvremeno opremljenih kino dvorana. Sve je to uvjetovalo gubitak konkurentnosti starih kino dvorana, a koje su tijekom godina drastično izgubile interes posjetitelja.

Iako postojeća, ‘stara’ kina dugo vremena gotovo više nitko ne posjećuje, najava o gašenju kina Central, a posebice kina Karaman izazvala je buru reakcija, spekulacija i krivih interpretacija.

Iako u slučaju određenih kina Grad nije vlasnik, interes Grada svakako je zadržavanje namjene i podizanje interesa za postojećim kino dvoranama. Na tom tragu, uz podršku  stručne javnosti koja je dokazana na ovom području, radimo na projektu koji bi umjetnički i sadržajno privukao publiku koja traži sadržaj drugačiji od onog koji se nudi u komercijalnim kinima. Uspješni primjeri poput Mediteran film festivala dokazuju da u Splitu postoji i publika i znanje za realizaciju takvog projekta. 

Na tom tragu je upravo projekt “Splitska kino mreža” koji je apliciran  na javne potrebe u kulturi Grada Splita. Odluku o odobrenom iznosu sredstava znat ćemo po odluci Vijeća u kulturi početkom veljače iduće godine.

U cilju točnog informiranja javnosti ponavljamo kako je u slučaju kina Karaman na snazi preventivna  konzervatorska zaštita zgrade i namjene te trenutno ne postoji mogućnost prestanka obavljanja djelatnosti kino dvorane. Također, niti vlasnici ne pokazuju intenciju za takvim poslovnim odlukama.

Nadalje, prema najavama vlasnika, kino Central će prestati s radom i vjerojatno se pretvoriti u ugostiteljski sadržaj.  Konzervatori u ovom slučaju nisu zaštitili namjenu kina jer, za razliku od kina Karamana, koji ima najduži neprekinuti kontinuitet prikazivanja filmova u Europi, kino Central nema osnova za takvu vrstu zaštite. Također, prema važećem GUP-u namjena prostora je poslovna i stoga prostor nema definiranu namjenu za kino predstave. Obzirom na to, Grad je dužan izdati dozvole za svaku preinaku u prostoru koja ima poslovnu namjenu. U ovom slučaju Grad nema ni ovlasti ni mogućnosti spriječiti promjenu poslovne djelatnosti unutar prostora kino dvorane.

Oživljavanje kultnih splitskih kina pridonijelo bi obogaćenju ukupne kulturne ponude u staroj gradskoj jezgri, što je interes Grada Splita.

POSLJEDNJE DODANO: