Mrsić: Dio sredstava za zapošljavanje mladih ide za reformu obrazovanja

Hrvatska za zapošljavanje mladih može računati na 66 milijuna eura za sljedeće dvije godine, od čega je polovica iz Europskog socijalnog fonda, a druga polovica iz programa Jamstva za mlade.

“Ta će sredstva biti u prvom redu usmjerena za zapošljavanje mladih, ali i za reformu obrazovnog sustava, posebno strukovnog obrazovanja. U strukturi nezaposlenih, najveći broj mladih ljudi između 15 i 24 godine dolazi iz strukovnog obrazovanja. Mi godinama obrazujemo mlade ljude za struke koje ne možemo zaposliti u Hrvatskoj i stoga će dio tih sredstava ići za reformu strukovnog obrazovanja”, rekao je Mrsić, koji je u Luxembourgu sudjelovao na sastanku ministara rada zemalja članica EU-a.

Na sastanku Vijeća EU-a razgovaralo se o reviziji strategije Europa 2020. jer ona ne daje rezultate koji su se očekivali.

“Strategija Europa 2020. usmjerena je na stvaranje novih radnih mjesta i očito je da se nije ostvarilo ono što se u njoj predviđalo, jednim dijelom zbog nedostatka novca u Europskom socijalnom fondu, a dijelom i zato što neke zemlje članice nisu mogle na vrijeme pokrenuti programe koji su bili zapisani”, rekao je Mrsić, dodajući da se ne mijenjaju ciljevi koji su postavljeni u strategiji, nego da se traže novi načini kako da se postavljeni ciljevi ispune.

Mrsić je rekao da očekuje da će predviđena sredstva, 66 milijuna eura, u Hrvatsku stići početkom sljedeće godine.

“Ta bi sredstava u Hrvatsku trebala stići početkom sljedeće godine. Očekujem da će operativni program za Europski socijalni fond i partnerski sporazum biti potpisani do kraja godine i to će omogućiti da počnemo trošiti sredstva iz Europskog socijalnog fonda”, rekao je Mrsić.

Mrsić je, na upit novinara, rekao da Hrvatska neće mijenjati svoje planove o pomicanju životne dobi za odlazak u mirovinu, unatoč preporukama Europske komisije. Hrvatska planira pomaknuti odlazak u mirovinu na 67 godina života od 2030., dok je Komisija preporučila da se s tim krene ranije.

Rekao je da je u tijeku izrada tzv. izvješća o starenju, koje bi trebalo dati odgovor o adekvatnosti mirovina u odnosu na duljinu uživanja i očekivani životni vijek, a koja bi trebala biti gotova negdje u veljači sljedeće godine.

“Tada ćemo sjesti s Komisijom i staviti na stol sve projekcije i i razgovarati kako dalje. Mi ne planiramo pomicati rok za kasniji odlazak u mirovinu. Naš problem je više u prijevremenim, invalidskim mirovinama. Sada smo u tome postigli uspjehe, smanjili smo broj invalidskih i prijevremenih mirovina, što je i Komisija prepoznala”, rekao je Mrsić.

POSLJEDNJE DODANO: