Tamara Visković (Možemo!) predstavila svoje zamjenike, na druženje s građanima stigla i Sandra Benčić

Na današnjem druženju s građanima u Marmontovoj, Tamara Visković, kandidatkinja za splitsku gradonačelnicu platforme Možemo! i Nove ljevice predstavila je javnosti svoju listu i kandidate za zamjenike gradonačelnika – Marinka Biškića i Tomu Matičevića.

Susret je bio prigoda da se još jednom naglasi na koji način će se platforma Možemo! na lokalnoj razini boriti s problemom koji je prepoznat kao jedan od ključnih za budući razvoj grada:

– Dugoročni problem je da tjeramo iz svog grada mlade. To je tema koja nije toliko akutna kao primjerice problem parkiranja, ali ako je ne počnemo rješavati, možemo očekivati njene devastirajuće posljedice unutar pet do deset godina – rekla je Tamara Visković u svom izlaganju.

– S ovim načinom razvoja grada, gdje mlade onime što grad trenutno nudi gotovo isključivo usmjeravamo u servisne usluge, umjesto u poslove s dodanom vrijednošću, kreativne industrije, općenito poslove i aktivnosti u kojima se traži više znanja, gubimo vjerojatno one najbolje koji mogu pokrenuti grad u širem smjeru od onoga u kojem se sada gotovo pravocrtno kreće. Gradonačelnik ne mora mladima tražiti zabavu, ali im treba stvoriti perspektivu i sigurnost, jer oni itekako razmišljaju o svojoj budućnosti, o mogućnostima, o obitelji. U našoj politici u tom segmentu ključni je sastojak izgradnja stanova u javnom vlasništvu za priuštivi najam, što bi omogućilo mladim ljudima da se brzo osamostale. Nadalje, trebamo kontrolirati turizam, a ne da nam se događa. Mi nismo protiv turizma, turizam nas hrani i treba nam, ali nužno je razvijati i tehnološki centar, i kulturne institucije, i poduzeća koja neće u fokusu imati samo turizam jer gubimo mlade inženjere, profesore, liječnike.. sve one kojima treba ravnomjerniji razvoj potencijala grada.

Sandra Benčić detaljno je obrazložila politiku stanovanja na kojoj Možemo! inzistira od samog osnutka platforme:

– Tema priuštivog stanovanja je za nas jedna od ključnih tema. U Pazinu i Zagrebu, gdje su gradonačelnici iz naše platforme, već su započeli s realizacijom programi izgradnje javnih stanova za priuštivo stanovanje. Jako puno mladih radi sezonske poslove, prekarne poslove, povremene ili nisko plaćene poslove. Oni nisu u poziciji dobiti kredit pa im sve sadašnje mjere države ništa ne znače. Svaki grad poput Splita koji ima problem s nekretninskim balonom, u kojem su cijene nekretnina narasle toliko da doista gotovo nitko od ljudi koji žive od svog rada ne može sebi priuštiti kupnju nekretnine, mora imati fond takvih stanova. To je jedini način da se zaustavi iseljavanje i zadrži najproduktivniji dio stanovništva. Ovoga vikenda bila sam na okupljanju svih zelenih stranaka EU u Rigi, i tamo je upravo taj problem stanovanja i odljeva mladih bio apostrofiran kao svugdje prisutan. Jedini koji mu se uspješno odupiru su gradovi koji imaju veliki fond javnih stanova za najam, kao što je Beč, jedan od izvrsnih primjera kako se čuva tkivo grada i uz turizam, zatim Barcelona, Amsterdam… svi su oni prošli ovo što se nama sad događa i rješenje je samo ovo koje imamo u programu od početka. 

Hrvatska ima najvišu prosječnu dob odlaska iz roditeljskog doma, u prosjeku 32-33 godine. Naravno da tako ne mogu zasnovati obitelji, naravno da onda nemaju djecu do neke dobi… Rješenje njihovih stambenih potreba ključno je u demografskoj politici Hrvatske. Dodatno, radimo na tome da sveučilišta u Hrvatskoj za studente s djecom, koji su zasnovali obitelji, kreiraju posebne programe, stvore uvjete za stanovanje pri fakultetima, i da se na druge načine pomogne mlade obitelji. To je za nas uloga države i demografska politika: stambena politika i kvalitetna radna mjesta – istaknula je Sandra Benčić. 

– Drugi segment politike za mlade je veća participacija mladih u kreiranju politike u područjima koja su njima važna – od kulture do sporta – rekla je Benčić.

– Jedna od bitnih stvari koje se moraju dogoditi jest vraćanje sporta u škole – prebacivanjem u klubove, izbacivanjem slobodnih sportskih aktivnosti iz škola, nestao je sport kao besplatna aktivnost za djecu i mlade, i roditelji moraju svojoj djeci plaćati 200,300,400 kn mjesečno ako žele da se dijete bavi sportom. Vraćanje sporta kao besplatne aktivnosti za djecu ima višestruku korist – povećava broj djece u amaterskom sportu, smanjuje zdravstvene i druge probleme kod djece, pospješuje razvoj amaterskog sporta. A jednak princip se može primijeniti i na segment kulture, gdje je dužnost grada i lokalne uprave da pruži djeci i mladima infrastrukturu za bavljenje društvenim, kulturnim, kreativnim aktivnostima koje će ih razvijati, bez komercijalnog efekta – zaključila je saborska zastupnica Možemo! Sandra Benčić. 

POSLJEDNJE DODANO: