Hrvatsko gospodarstvo raste već pet mjeseci zaredom
Očekivanja u hrvatskom gospodarstvu pokazuju umjereni optimizam tijekom siječnja, što je peti uzastopni mjesec pozitivnih trendova, odražavajući optimizam u uslužnom sektoru nakon zadovoljavajućih poslovnih rezultata na kraju 2023. godine, prema najnovijem mjesečnom istraživanju Europske komisije, kako prenosi HRT. Indeks ekonomske klime je mjera koja pokušava sažeti trenutačno stanje i očekivanja u ekonomiji. U ovom slučaju, ESI za Hrvatsku porastao je za jedan bod u siječnju u odnosu na prethodni mjesec (prosinac), dosegnuvši 110,2 boda. Ovaj rast sugerira da su poslovni lideri i analitičari izrazili pozitivnije stavove o trenutnom ekonomskom stanju i budućim očekivanjima.
- Poslovni sektori:
- Uslužni sektor: Poslovni čelnici u uslužnom sektoru izrazili su najveći optimizam, ocjenjujući poslovanje u posljednja tri mjeseca 2023. godine boljim, što je rezultiralo povećanjem indeksa za 2,3 boda.
- Industrija: Menadžeri u industriji očekuju poboljšanje prodajnih cijena i povećanje proizvodnje, što je dovelo do rasta indeksa sektora za 1,2 boda u odnosu na prosinac.
- Građevinski sektor i potrošači: Raspoloženje se blago poboljšalo i u građevinskom sektoru (rast indeksa za 0,7 bodova) i među potrošačima (rast indeksa za 0,6 bodova).
- Maloprodaja: Samo menadžeri u maloprodaji izrazili su pesimizam, predviđajući smanjenje narudžbi i slabiju poslovnu situaciju u narednim mjesecima.
- Zapošljavanje:
- Poslovni analitičari očekuju značajan rast zapošljavanja u idućim mjesecima, što se odražava u porastu indeksa EEI za 4,4 boda. To bi moglo ukazivati na planove tvrtki da povećaju svoje radne snage ili da očekuju povoljno gospodarsko okruženje koje podržava zapošljavanje.
- Neizvjesnost:
- Procjenjuje se da je neizvjesnost u poslovanju izraženija nego na kraju 2023., što se odražava u rastu indeksa EUI za 2,3 boda. Rast indeksa EUI za 2,3 boda sugerira da su poslovni čelnici izrazilii veću neizvjesnost u poslovanju u usporedbi s krajem 2023. godine. Povećanje ovog indeksa obično ukazuje na to da su faktori poput ekonomske politike, tržišnih uvjeta ili drugih varijabli povećali neizvjesnost oko budućeg angažiranja i poslovnih odluka.
U globalnom kontekstu, ekonomska klima u eurozoni i EU gotovo stagnira na početku godine, s blagim poboljšanjem u uslužnom sektoru na kraju 2023. godine. Najveće poboljšanje bilježe talijansko gospodarstvo s rastom ESI-ja za 3,8 bodova te Poljska s rastom indeksa za 3,2 boda. Francuska i Španjolska također bilježe pozitivne trendove s rastom indeksa za 2,4 i 1,4 boda, dok se u Njemačkoj primjećuje zamjetan pad raspoloženja, s padom indeksa za 2,2 boda.
Ove informacije sugeriraju stabilan, ali umjereni rast hrvatskog gospodarstva na početku 2024., s posebnim fokusom na uslužni sektor i industriju, dok se maloprodajni sektor suočava s izazovima.


