ZA SVAKU POHVALU

Hrvatska je proglašena najsigurnijom zemljom ako želite šetati po noći

Hrvatska je rangirana kao najsigurnija zemlja u Europi za samostalno hodanje noću sa sigurnosnom ocjenom 75,21.

Bilo da uživate u mirnoj večernjoj šetnji njezinim šarmantnim gradovima ili istražujete slikovitu prirodu, Hrvatska nudi sigurno i gostoljubivo okruženje za sve putnike, prenijela je dubrovačka turistička zajednica rezultate ovog istraživanja.

Ova studija istražuje subjektivni osjećaj sigurnosti koji pojedinci doživljavaju kada hodaju sami noću u raznim zemljama. Nastoji procijeniti koliko se ljudi osjećaju sigurno u svom okruženju, priznajući da ti osjećaji ne moraju uvijek odgovarati stvarnoj statistici kriminala. Utjecaji poput prisutnosti opasnih divljih životinja ili urbanog dizajna mogu utjecati na nečiju percepciju sigurnosti.

Štoviše, čimbenici poput nedovoljnog prijavljivanja zločina ili smanjenog povjerenja u provedbu zakona mogu iskriviti odnos između stvarnih stopa kriminala i percipirane sigurnosti. Ipak, istraživanje ove percepcije noćne sigurnosti nudi vrijedan uvid u cjelokupni osjećaj sigurnosti u svakoj naciji.

Što se tiče percipirane sigurnosti, prvih pet zemalja su Hrvatska, Slovenija, Island, Estonija i Češka. Hrvatska prednjači sa značajnom stopom sigurnosti od 75,21, a slijedi je Slovenija sa 74,38. Island je treći sa 71,83, dok Estonija i Češka završavaju prvih pet sa 69,46 odnosno 68,91. Ove ljestvice naglašavaju snažan osjećaj sigurnosti koji se osjeća u tim zemljama.

S druge strane, Francuska je na dnu liste sa stopom sigurnosti od 35,28, a slijedi je Belgija s 40,88. Bjelorusija je treća od dna sa stopom od 41,05, a Ujedinjeno Kraljevstvo i Švedska završavaju na dnu s 42,26 odnosno 43,4.

Iznenađujuće, zemlje poput Francuske, Velike Britanije i Švedske, poznate po svom ekonomskom prosperitetu i stabilnoj društveno-političkoj klimi, izvještavaju o nižoj percipiranoj sigurnosti. To može ukazivati na jaz između stvarne i percipirane razine sigurnosti ili odražavati dublja društvena pitanja koja utječu na javnu sigurnost.

Iako se čini da postoji regionalni trend u kojem se pojedinci na Balkanu i Baltiku osjećaju sigurnije od onih u zapadnoj i istočnoj Europi, podaci pokazuju da BDP nema snažnu korelaciju s percipiranom sigurnošću. To naglašava složenost percepcije sigurnosti, na koju utječu različiti čimbenici izvan ekonomskih uvjeta.

Važno je prepoznati da ovi nalazi nude širok pregled i mogu se razlikovati lokalno u različitim gradovima, četvrtima i demografskim skupinama, piše Adventourely.com.

POSLJEDNJE DODANO: