Akcija Agrokor: Istražuje se 15 ljudi, petero uhićeno
11,20 – Priveden je i Damir Kuštrak. Policija ga je pronašla na adresi Lovćenska 21. Ranije su ga tražili na adresi Nova Ves 28, no tamo je bila samo njegova majka, javlja 24sata
Ranije objavljeno:
Policija je u ponedjeljak prijepodne počela s uhićenjima bivših čelnika Agrokora koju su tu kompaniju vodili prije nego što ju je preuzela privremena uprava, a prema podacima Državnog odvjetništva “izvidi i pretrage” traju kod 15 osoba.
Do sada su prema dostupnim podacima uhićeni Ivan Crnjac, Piruška Canjuga, Ljerka Puljić i Tomislav Lučić. Svi oni bili su članovi uprave ili nadzornog odbora posrnulog koncerna, u čijoj je upravi, prije dolaska izvanrednog vladinog povjerenika Ante Ramljaka, bilo sedmero članova.
Uhićen Ivan Crnjac
Odvjetnik jednog od bivših čelnika Agrokora Ivana Crnjca, Ljubo Pavasović Visković, potvrdio je da je nakon pretrage stana njegov branjenik “lišen slobode” i odveden u policiju.
Odvjetnik je kazao da istraga obuhvaća poslovanje Agrokora u posljednjih nekoliko godina te da su iz doma njegova branjenika zaplijenjeni telefon i “dva papira”.
“Sve se temelji na revizorskom izvješću, nepravilnostima u knjiženjima, krivotvorenim bilancama i izvješćima”, pojasnio je Pavasović Visković koji očekuje da će Crnjac tijekom dana biti ispitan na državnom odvjetništvu.
Čogurić: Pouka o pravima politička deklaracija, a ne konkretni akt
Rajko Čogurić koji u istrazi slučaja Agrokor zastupa Antu Todorića, sina osnivača koncerna Ivice Todorića, kazao je da u pouci o pravima koju je primio gotovo nema pravnih detalja te da se radi “više o političkoj deklaraciji nego o konkretnom aktu”.
Pouka o pravima široko je postavljena te “gotovo nema pravnih detalja odnosno činjenica o kojima bi se moglo polemizirati. U ovom trenutku… kazao bih da se radi više o jednoj političkoj deklaraciji nego o konkretnom aktu”, kazao je Čogurić za N1.
Dodao je i da će se njegov branjenik, iako nije u Hrvatskoj, odazvati ukoliko dobije poziv za razgovor s pravosudnim tijelima.
Ante Todorić se, kaže, “uredno prije mjesec ili više dana” odjavio iz Hrvatske i prijavio novo prebivalište na londonskoj adresi. “On nije u bijegu i on će se u svakom slučaju kada dobije formalni poziv odazvati i biti dostupan pravosudnim tijelima”, kazao je Čogurić.
Čogurić je, poput ostalih odvjetnika koje su angažirali bivši čelnici Agrokora, kazao da još ne zna što se točno osumnjičenicima stavlja na teret.
Prema neslužbenim informacijama u istrazi sudjeluje oko 300 policajaca koji istražuju na čak 60-ak lokacija.
Očekuju se uhićenja
Policija i Državno odvjetništvo u ponedjeljak ujutro nisu željeli davati službene informacije o istrazi koja je počela ulaskom policijskih istražitelja u Kulmerove dvore, no prema prvim neslužbenim informacijama, osim osnivača Agrokora Ivice Todorića koji navodno nije u Hrvatskoj, akcijom su obuhvaćene osobe koje su bile članovi uprave Agrokora prije nego što je tvrtku preuzela privremena uprava.
Policija je u dom obitelji Todorić došla nešto prije 6 sati, a potom su krenuli i u pretrese kuće bivšeg glavnog financijaša Agrokora Ivana Crnjca, izvršne dopredsjednice Agrokora Ljerke Puljić te Piruške Canjuge. Policija je, kako se doznaje, došla i na vrata Damira Kuštraka koji navodno nije bio na svojoj adresi.
Odvjetnik Ivana Crnjca Ljubo Pavasović Visković potvrdio je za N1 da policija pretražuje stan njegova branjenika te da je to “sve što se za sada zna”.
Nakon pretresa očekuju se uhićenja pa ispitivanja u državnom odvjetništvu
“Tijekom dana znati ćemo što mu se stavlja na teret”, kazao je odvjetnik, dodajući kako očekuje da će nakon pretresa i oduzimanja dokumenata Crnjac biti uhićen, predan pritvorskom nadzorniku, a potom i ispitan u zagrebačkom Županijskom državnom odvjetništvu (ŽDO) koje vodi slučaj.
No, u ponedjeljak ujutro glasnogovornica zagrebačkog ŽDO-a Dunja Pavliček, kao ni glasnogovornica Državnog odvjetništva Martina Mihordin nisu htjele davati nikakve konkretne informacije.
Ravnateljstvo policije izvijestilo je, pak, da policija u koordinaciji sa Županijskim državnim odvjetništvom u Zagrebu, Samostalnim sektorom za financijske istrage Ministarstva financija Republike Hrvatske provodi izvide.
“Sukladno članku 206.f st.1 Zakona o kaznenom postupku postupanje tijekom izvida je tajno. S obzirom na fazu postupanja nismo u mogućnosti iznijeti više informacija”, kažu u policiji.
Prema ranijim nagađanjima, istragom bi moglo biti obuhvaćeno desetak osoba zbog sumnje u počinjenje niza kaznenih djela iz sfere gospodarskog kriminaliteta.


