Split Tommy uzeo mjeru dubrovačkom Squareu

Piše:

Split Tommy na svojim Gripama nije dopustio da ga Square iznenadi, momčad Mate Stankovića pobijedila je Dubrovčane s 4:1 i tri kola prije kraja regularnog dijela prvenstva zadržala prvo mjesto. Dva je gola zabio Franco Jelovčić, po jednog Genario i Jakov Grcić dok je za goste strijelac bio Darko Rangotov.

Splićani su utakmicu otvorili visokim presingom na polovici Dubrovčana, nisu gostima dopustili ni vremena ni prostora da razmisle o napadu. Nakon nekoliko neuspješnih pokušaja i dvije obrane gostujućeg vratara Zorana Primića pritisak Split Tommya urodio je plodom u petoj minuti. Franco Jelovčić je krenuo u prodor po desnoj strani, obrana Squarea ga je omela, ali lopta se odbila točno do Brazilca Genaria koji preciznim udarcem s sedam metara šalje loptu od grede u mrežu. 

Plan momčadi Mate Stankovića nije se nakon vodstva bitno promijenio, ali pritisak ipak nije bio toliko jak kao prije gola. Gosti iz Dubrovnika nekako su došli do daha, a prvi njihov pokušaj, zapravo dva, bilježimo u 10. minuti kada je Mateo Vodopić udarcima s desne pa lijeve strane primorao Ivu Jukića na uspješne intervencije. Niti minutu kasnije vodeća momčad lige povećala je prednost, pred svojim vratima se poigravao igrač gostiju Tomislav Bevanda što je vješto iskoristio Jelovčić te smireno poslao loptu u malu mrežu pored istrčalog Primića. Činilo se da domaći lako kontroliraju utakmicu, ali da se ne uspavaju pobrinuo se Darko Rangotov u 14. minuti kada je presjekao dodavanje prema Jelovčiću, izašao sam pred Jukića i plasirao loptu za 2:1. 

Do odmora se rezultat nije mijenjao, a vrijedi spomenuti po jednu dobru reakciju vratara Jukića i Primića na udarce iz blizine. Po izlasku iz svlačionica pokazalo se da su Dubrovčani našli rješenje za presing Splita, igralo se ravnopravno s tek sporadičnom poluprigodom domaćih. U 28. minuti Genario je u dobroj situaciji poželio biti nesebičan pa je propala dobra prigoda, a minutu kasnije snažno je pod gredu tukao Alen Fetič pa je Primić odbio preko vrata. 

Gosti su na ulasku u posljednjih deset minuta zaprijetili na vrlo neuobičajen način. Vratar Primić je prihvatio loptu na rubu svog prostora, te krenuo prema naprijed kada mu se odjednom otvorio koridor prema Jukiću. Hrabro je dubrovački čuvar mreže iskoristio ponuđeno, te s desetak metara tukao špicom da bi Splitov reprezentativac jedva loptu odbio u korner. 

Dugo očekivana promjena rezultata dogodila se na isteku 33. minute, opet je Jelovčić bio na pravom mjestu kada je obrana Squarea pokušavala izaći u kontru. Čvrsto je dvaput blokirao loptu koja mu je potom ostala u nogama da bi ju s sedam metara poslao u mrežu pored nemoćnog Primića. 

Nije Dubrovčanima preostalo ništa drugo nego da pokušaju s igračem – vratarom, ta je uloga pripala Makedoncu Rangotovu, a do kraja su ostale četiri minute.  Nije im se rizik isplatio, Split Tommy se dobro branio i dvije minute prije kraja povećao prednost na 4:1 preko Jakova Grcića koji je s vlastite polovice pogodio nečuvanu mrežu. Odustali su gosti potom od bilo kakvog pokušaja da unesu barem malo drame, dovoljno im je bilo što su na Gripama pružili dobar otpor vodećoj momčadi lige.