Potvrđeno: Intendant HNK Split Tonči Bilić odlazi!

Piše:

Tonči Bilić odlazi definitivno s mjesta intendanta HNK Split. Na sastanku s  gradonačelnikom Ivom Baldasarom, doznajemo, riješeni su svi detalji odlaska. 

Intendant je, inače, uživao bezrezervnu podršku Ministarstva kulture, posebice doministra Berislava Šipuša, kao i tzv.mainstream medija.

Rijetki su pisali o grijesima intendanta i načinu upravljanja kazališta, stoga na odlasku nećemo razapinjati Bilića.

Neka činjenice govore za sebe. Došao je radi sebe, i otišao iz istih razloga. Možemo samo podsjetiti da svaka sloboda, pa tako i famozna “umjetnička” na koju se pozivao i u ime koje eto i odlazi, podrazumijeva i odgovornost.

Odgovornost prema matičnoj kući, splitskom kazalištu zbog kojeg je imao brojne povlastice, ali iznad svega odgovornost i uvažavanje prema ljudima u toj kući.

Producirao je minus u poslovanju

Producirao je minus u poslovanju, a u umjetničkom doprinosu ostale su zapamćene dvije odlične drame, Timon Atenjanin Georgija Pare i Kontra Progresa Nenni Delmestre. S male scene Jesenja sonata i Djevojčice ne bi trebale igrati nogomet, također u režiji Delmestre.

Drame na velikoj sceni su u pravilu bili promašaji, od Peer Gynta do Majke Hrabrost i njezina djeca. Od opera valja izdvojiti tek Mefistofela i kao promašaj operu “Ukleti Holandez” koja je stajala preko milijun kuna. I to je sve. 

Ne može se baš pozivati intendant da nije bilo novaca, jer se istovremeno ponašao kao opijeni milijarder dok je primjerice dogovarao koprodukciju HNK Split i HRT-a. 

Gotovo sve obveze preuzelo je splitsko kazalište, dok je recimo Simfonijski orkestar HRT-a trebao samo svirati. HRT je i vlasnik svog snimljenog materijala.

Među obvezama HNK Split je bio i smještaj od 20.do 22.srpnja 100 osoba, članova Simfonijskog orkestra HRT-a, glazbenike i prateće osoblje dva noćenja u Trogiru, hotel s tri zvjezdice. Od 22.srpnja do 3.kolovoza za 81 člana, 12 noćenja u istim uvjetima.Ne zaboravimo pritom da je Bilić dirigent Zbora HRT-a, ravnatelj Splitskog ljeta, a dirigirao je i operom Ukleti Holandez na Splitskom ljetu.Čije interese je zastupao tim ugovorom?

Tu su opet, podsjetimo, u sklopu Splitskog ljeta, basnoslovne cifre za operu Ukleti Holandez.

O njegovom vlastitom ugovoru s Gradom kojeg je imao, ne treba više spominjati. Tek u kontekstu otpremnine za koju vjerujemo da je bilo riječi na današnjem sastanku.

Na koncu zaključimo da HNK Split prije svega treba netko kome će interes teatra i ljudi za koje je odgovoran, biti iznad vlastitih. Makar se nazivali umjetničkim.

Ne potražuje nikakvu odštetu

U četvrtak popodne, malo prije 16 sati, stiglo je priopćenje iz Kabineta gradonačelnika, koje prenosimo u cijelosti:

“Intendant HNK  Split Tonči Bilić odlazi s te dužnosti
1.srpnja 2014.godine. Pri tom neće koristiti mogućnost drugog zaposlenja u HNK
Split, niti od Grada Splita potražuje 
ikakvu odštetu.

Sporazumna je to
odluka gradonačelnika Splita Ive Baldasara i intendanta Bilića, a donesena je
nakon sastanka održanog u četvrtak, 8.svibnja 2014.godine, tijekom kojeg je
utvrđeno da ne postoji mogućnost usklađenja intendantove vizije umjetničkih
potreba splitskog teatra s financijskim mogućnostima Grada.

Gradonačelnik
Baldasar zahvalio je g. Biliću na dosadašnjoj suradnji i umjetničkom doprinosu
u radu HNK.

Maestro Bilić, koji
je imenovan od Ministarstva kulture RH na dvogodišnji mandat, ostaje ravnateljem
Splitskog ljeta, koje ove godine slavi 60. obljetnicu.”