Na hrvatskim je prometnicama prošle godine u prvih 10 mjeseci poginulo 196 osoba. Od prvog dana nove godine počela je instalacija kamera i druge opreme koja će policiji pomagati u nadzoru prometa. Najavljuje se postavljanje velikog broja nadzornih kamera na državnim i gradskim cestama, piše HRT.
I oni koji vole brzinu pred njima će usporiti. Zato ih je na hrvatskim ulicama sve više. Grad Zadar prednjači po broju nadzornih kamera.
– Grad Zagreb i županija imaju 18 kamera, a samo Grad Zadar ima 17 kamera, dok je u Zadarskoj županiji 28. U najavi je još šest kamera koje će stići, rekao je policijski službenik za poslove prometne policije PU zadarske Ante Kardum.
Postavljanjem kamera zadarska je policija pokrila sve najkritičnije točke.
– Smanjili smo broj prometnih nesreća, te kamere nisu postavljene da se ljudi kažnjavaju, nego da se smanji broj prometnih nesreća i da se smanji brzina i to smo postigli, kaže Kardum.
Na našim cestama manje je kamera nego u zapadnoeuropskim zemljama.
– Kamere imaju određen utjecaj jer vozači ako znaju da je postavljena kamera, odnosno čak i ako nije, samo da je postavljeno kućište, smanjuju brzinu i u tom dijelu poštuju propisanu brzinu, navodi Rajko Horvat s Fakulteta prometnih znanosti.
Više vrijedi jedna radarska kamera nego sto upozorenja, kažu stručnjaci.
Prometni stručnjak Željko Marušić ističe da na lokaciji gdje se postavi radarska kamera, rizik od teških prometnih nesreća smanjuje se na nulu.
U problemu bi uskoro mogli biti vozači koji ne koriste sigurnosni pojas ili koriste mobitel u vožnji. Nove nadzorne kamere, naime, priča se u javnosti, mogle bi snimati unutrašnjost automobila.
Iako za neke možda nepopularna mjera, povećanje broja nadzornih kamera trebalo bi pridonijeti sigurnijoj budućnosti na hrvatskim cestama.