Više od godinu dana nakon što je splitski psihijatar Tomislav Pelivan razotkriven zbog držanja 67 pasa i dva vuka u neljudskim uvjetima radi uzgoja za borbe, čini se da Split napokon poduzima konkretne korake za trajno rješavanje pitanja zbrinjavanja napuštenih i oduzetih životinja. Nakon što su vukovi zbrinuti, a dio pasa smješten u skloništa ili nažalost uginuo, preostalih 32 pasa Grad Split je premjestio na privremenu lokaciju uz odlagalište otpada Karepovac. No, taj prostor je neadekvatan, nezakonit i dodatno opasan jer se nalazi uz aktivno gradilište državne ceste.
Na poziv Grada upućen registriranim skloništima za životinje da preuzmu skrb nad preostalim psima, javilo se samo sklonište iz Dubrovnika, koje je već preuzelo najveći broj pasa iz ovog slučaja. Sada su iz Dubrovnika ponudili i privremeno rješenje dok Grad Split ne realizira najavljeno trajno rješenje – gradnju i registraciju gradskog azila.
Grad je ovu inicijativu ocijenio načelno prihvatljivom, no u suradnji s Hrvatskim cestama paralelno planira premještaj pasa na novu lokaciju koja bi, kako navode, trebala postati i stalni gradski azil. Tu najavu pozdravlja i udruga Prijatelji životinja, koja godinama upozorava na nužnost izgradnje zakonski utemeljenog skloništa.
– Izgradnja i registracija skloništa najjeftinije je, najisplativije i najučinkovitije rješenje za Split, a ujedno i jedino humano i zakonski utemeljeno. Nadamo se da će Grad Split ostvariti svoje obećanje i postati pozitivan primjer u Hrvatskoj – poručila je Snježana Klopotan Kačavenda, koordinatorica projekata u Prijateljima životinja.
No dok se planovi ne realiziraju, psi su i dalje smješteni u privremenim boksovima svega nekoliko metara od bagera i teške mehanizacije, izloženi dodatnoj buci, stresu i patnji. Veterinarska inspekcija ovakav smještaj definira kao „privremen”, ali iz udruge upozoravaju da on nije zakonski reguliran niti omogućava jasnu odgovornost za skrb o životinjama.
– Ovi psi već su prošli kroz ogromnu traumu. Umjesto rehabilitacije, dodatno su izloženi nesnosnim uvjetima. To se mora hitno promijeniti – dodaje Klopotan Kačavenda.
Prijatelji životinja zaključuju da Split, kao drugi najveći grad u Hrvatskoj, sada ima priliku konačno riješiti dugogodišnji problem nedostatka registriranog skloništa za životinje. Ističu i da su brojne udruge već izgradile vlastita skloništa, pa bi i Grad Split trebao slijediti taj primjer.
Peticija za izgradnju gradskog skloništa u Splitu dostupna je ovdje. Njezinim potpisivanjem građani mogu podržati konkretnu i dugoročnu zaštitu životinja, te pomoći Splitu da konačno odgovorno provede Zakon o zaštiti životinja.