Najmasovnija nacionalna manifestacija koja promiče knjigu i čitanje Noć knjige ove će godine trajati - četiri dana, od 22. do 25. travnja, s čak više od 1200
programa i akcija u 250 gradova i mjesta diljem Hrvatske, koji se nakon
pandemijskih godina ponovno iz virtualnih prostora vraćaju u stvarni.
U Noći knjige sudjeluje 150 narodnih knjižnica, više od stotinu knjižara, antikvarijata i nakladnika, 300 škola, vrtića, fakulteta i drugih ustanova kao i kazališta, mjesnih odbora, učeničkih domova, domova za starije osobe, kulturnih centara, pisaca, umjetnika i raznih drugih kreativaca. Sudionici Noći knjige družit će se s knjigom i u zatvorima, dvorcima, kafićima, vlakovima, voćnjacima, na trgovima, crkvama, pa čak i u berbi gljiva.
Noć knjige ove godine propitkuje slobodu i knjigu kao prostor slobode, što je i tema mnogih događanja tijekom trajanja manifestacije. Sudionici će se slobodom baviti u čitavoj lepezi njezinih mogućih interpretacija – od cenzure i autocenzure do kritičkog mišljenja i pjesničke slobode. Velik broj programa bit će posvećen i dvjema značajnim obljetnicama – 400. obljetnici rođenja francuskog književnika Molièrea te 100. obljetnici rođenja jedne od najvećih hrvatskih književnica Vesne Parun.
I ove je godine u suradnji s Hrvatskim željeznicama – Putničkim prometom i Jadrolinijom organizirana akcija "Putuj s knjigom", pa će tako svi putnici u vlakovima te na trajektima i brodovima, od sjevera do juga Hrvatske, uživati u Bakinim pričama, audiopričama koje je organizatorima ustupila Croatia Records.
Organizatori Noći knjige su u suradnji s partnerima priredili čak dvije humanitarne akcije. Tako će u suradnji s Ministarstvom kulture i medija Republike Hrvatske i Zakladom AIDHub biti otkupljen veći broj knjiga ukrajinskih nakladnika koje će biti raspoređene i darovane hrvatskim narodnim knjižnicama za potrebe integracije raseljenih osoba iz Ukrajine. Za najmlađe je objavljena i ukrajinsko-hrvatska početnica, a pozvani su i hrvatski nakladnici da u ovoj godini tiskaju barem jednu knjigu iz svog programa u ukrajinskim tiskarama.
U suradnji s Lumer shopom iz Splita, poruke Noći knjige koje promoviraju knjigu i čitanje oživjele su na majicama, a sav iznos od prodaje bit će doniran splitskoj udruzi MoSt.
Noć knjige svečano će biti otvorena u petak 22. travnja u
podne u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, gdje će biti
predstavljeni i najnoviji rezultati istraživanja o čitanosti i kupovini
knjiga u Republici Hrvatskoj.