Napadač koji je u četvrtak navečer kamionom pomeo i ubio najmanje 84 ljudi u francuskoj Nici, porijeklom je iz tuniškoga grada Msakena koji je zadnji put posjetio prije četiri godine, izvijestio je u petak izvor blizak tuniškim snagama sigurnosti.
Muškarac, kojega je francuska policija identificirala kao tridesetjednogodišnjeg Mohameda Lahouaieja Bouhlela, tuniškim vlastima nije bio poznat po radikalnim ili islamističkim stajalištima, rekao je isti izvor.
Bouhlel je bio oženjen i otac troje djece.
Grad Msaken je od obalnoga grada Sousse udaljen desetak kilometara.
Tuniški predsjednik oštro osudio napad u Nici
Tunis je u petak oštro osudio napad što ga je u Nici počinio francusko-tuniški državljanin, u kojemu su ubijene najmanje 84 osobe, a predsjednik Tunisa Beji Caid Essebsi je pozvao međunarodnu zajednicu da “snažno odgovori” na terorizam.
U priopćenju tuniških vlasti stoji da je među ubijenima najmanje jedan tuniški državljanin porijeklom iz grada Kasserinea.
“Tunis oštro osuđuje teroristički napad u Nici” i “izražava duboku sućut Francuskoj i njezinu narodu”, stoji u priopćenju ministarstva vanjskih poslova. U njemu se ističe “potpuna potpora Tunisa Francuskoj u naporima koje ulaže u borbu protiv vala terorizma”.
Predsjednik Essebsi u petak ujutro osobno je posjetio veleposlanstvo Francuske kako bi izrazio sućut i osudio “barbarski čin”. “Nadam se da će Francuska i nakon napada ostati snažna i boriti se protiv terorizma, zla ovog stoljeća. Najbolji odgovor na njega je solidarnost”, poručio je u pismu upućenom francuskome predsjedniku Francoisu Hollandeu.