- Osnivači Hipposa su osobe koje su upravljale i nadzirale gradsko poduzeće Tržnica Split d.o.o. koje je zbog lošeg poslovanja ugašeno 2000. godine, a tržnice na malo dane su u koncesiju koju je dobio upravo Hippos. Punih dvadeset godina ta tvrtka je poslovala pozitivno i prosječno je godišnjedimala 3 milijuna kuna dobiti, ukupno oko 60 milijuna kuna. Nažalost, zbog lošeg ugovora o koncesiji i slabog nadzora Grada Splita situacija na tržnicama je porazna – izjavio je gradski vijećnik stranke Pametno Branimir Urlić.
Zbog toga je vijećnik stranke Pametno Jakov Prkić pokrenuo inicijativu za održavanjem tematske sjednice o trenutnom stanju i budućnosti gradskih tržnica. Sjednica je održana prošli tjedan, a vijećnicima je predstavljena gospodarska studija modela upravljanjem tržnicama na malo u Gradu Splitu koju je izradila tvrtka Deloitte. Nakon procjene stanja i bodovanja više modela upravljanja, prema firmi Deloitte, najbolja opcija za Grad je preuzimanje aktualnog koncesionara društva Tržnice Hippos.
Vijećnici Urlić i Prkić smatraju nedopustivim da se u vremenima kad se Grad zadužuje 90 milijuna kuna, novac baca na kupovinu bezvrijedne firme.
- Minimalni tehnički uvjeti nisu vezani za firmu već za prostor i taj argument ne može biti razlog kupovine Hipposa. Osim toga, Pravilnik o minimalnim tehničkim i drugim uvjetima koji se odnose na prodajne objekte, opremu i sredstva u prodajnim objektima i uvjete za prodaju robe izvan prodavaonica, nije zahtjevan za tržnice na malo i može se bez problema ishoditi. Oprema se može preuzeti za razuman iznos od sadašnjeg koncesionara, a ako to nije moguće, nabava vaga i suncobrana ne bi trebala predstavljati problem. Pogotovo ne za Spalatum DMC koji ima mišljenje Uprave za politiku javne nabave pri Ministarstvu gospodarstva kako nije obveznik javne nabave – kazao je Prkić.