Zamisao o znanstveno obrazovnom programu GLOBE - "Globalno učenje i opažanje za dobrobit okoliša" obznanio je na Dan planeta Zemlje 1994. godine tadašnji američki potpredsjednik Al Gore. Hrvatska je bila među prvim zemljama koje su pristupile ostvarivanju tog svjetskog programa; sporazum je potpisan 13. travnja 1995. Supotpisnici Sporazuma o implementaciji programa GLOBE u Hrvatskoj su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa i Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, a neposredna provedba povjerena je Agenciji za odgoj i obrazovanje.
U program je danas uključeno preko 100 zemalja, s ukupno preko 20.000 uključenih škola, a na svakom od kontinenata (pa čak i na Antarktiku) postoji bar jedna GLOBE škola.
Preko 100 hrvatskih škola
Nakon 15 godina provedbe u Hrvatskoj u program GLOBE uključeno je preko 100 škola pa smo po postotku uključenih škola među prvima u svijetu. Sudjelujući u GLOBE programu, učenici na konkretnim primjerima primjenjuju školska teoretska znanja te iskustvenim učenjem stječu nove spoznaje o cjelovitosti okoliša, razvijajući pritom pozitivne stavove, svijest o potrebi očuvanja i zaštite okoliša, ali i samosvijest temeljenu na svom aktivnom sudjelovanju.
Jedna od škola koja se nedavno uključila u GLOBE program je osnovna škola Josip Pupačić – Omiš. U listopadu prošle godine, u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, profesori Tamara Banović i Ivica Štrbac postali su GLOBE voditelji, čime je njihova škola dobila status GLOBE škole. Time se ova škola obvezala provoditi Program u svojim školama, na način koji sama odabere, ali poštujući strogo propisane protokole mjerenja što je nužno zbog vjerodostojnosti i usporedivosti mjerenja..
- I mi smo odmah krenuli turbo u taj projekt jer smo imali neke instrumente za mjerenje od ranije. Naši učenici redovito su pratili i prate opažanja u neposrednom okolišu škole. Mjerenja i opažanja obavljaju se na području atmosfere, vode, tla i pokrova, a rezultati istraživanja se međusobno upotpunjuju čime ostvarujemo program cjelovitog praćenja stanja okoliša - kazala je Tamara Banović, voditeljica GLOBE projekta u OŠ Josip Pupačić-Omiš.
GLOBE program kao dodatna nastava ili izvannastavna aktivnost
GLOBE program se u hrvatskim školama ostvaruje kao dodatna nastava ili izvannastavna aktivnost najmanje jedne grupe učenika, koja obavlja redovita mjerenja i kompjutorski unos prikupljenih podataka. Kako bih što bolje doprinijeli međusobnom povezivanju i zbližavanju, te stvaranju operativne mreže uključenih škola, GLOBE škole imaju smotru i natjecanje na međužupanijskoj i državnoj razini.
- Ovogodišnja 11. međužupanijska smotra i natjecanje održana je u našoj školi. Cilj ove smotre bilo je obogaćivanja iskustava sudionika te međusobno poticanje u razvijanju uspješnih modela, koji će unaprijediti nastavu i pridonijeti suradnji hrvatskih škola - kazala je Banović.
Odabrane učeničke ekipe, koje predstavljaju školu na međužupanijskoj i državnoj razini smotre, broje po tri člana. Učenici na međužupanijskoj razini smotre predstavljaju rad škole u programu GLOBE, uključujući istraživački projekt ako škola prijavljuje sudjelovanje u toj kategoriji te ako je projekt odobren od strane recenzenta, kojeg imenuje državno povjerenstvo.
- Na ovoj smotri smo prikupili izuzetno visok broj bodova, 76, s obzirom da smo od listopada uključeni u GLOBE program. Imamo dobar uspjeh i nadamo se da bi mogli biti pozvani na državno natjecanje za koje smo pripremili projekt vezan za područnu školu u Kučićima. Ovim projektom smo željeli pokazati kako mala udaljenost od Omiša do Kučića stvara razliku u količini padalina, odnosno koliko omiška Dinara utječe na količinu padalina u Omišu i Kučićima. Ako nam projekt prođe na državnu smotru dobit ćemo mentora koji će nas vodit kroz taj projekt - objasnila je Banović.
Banović je istaknula kako svi podaci već postoje tako da samo trebaju obraditi podatke i donijeti zaključke.
Zadrani najbolji ove godine u Dalmaciji
Ekonomsko – birotehnička i trgovačka škola Zadar također se nada pozivu na državnu smotru s obzirom da je na ovom međužupanijskom natjecanju osvojila 3.mjesto, rekla nam je profesorica Marina Sambolek iz te škole. Inače, čak tri zadarske škole osvojile su najviše bodova na spomenutom natjecanju.
- Za državnu smotru očekujemo poziv s obzirom na visok broj bodova koje imamo. Projekt "Naše kišno ljeto" pripremamo upravo za tu smotru. Kako znamo da je prošlo ljeto bilo puno kiše, mi ćemo usporediti ljeto 2014. s ljetom 2013. godine na temelju temperature zraka, naoblake i oborina. Još ćemo usporediti ljeto 2014. s višegodišnjim prosjecima (od 1981.godine), na način da ćemo uzeti vrijednosti mjerenja temperature zraka i oborina te ćemo pokušati istražiti da li je ovo ljeto bilo najkišnije u povijesti mjerenja - istaknula je Sambolek.
Državno natjecanje u svibnju
Ove obje škole iščekuju poziv na državnu smotru koja će se održati od od 13. do 15. svibnja 2015. u Zagrebu gdje će učenici 40 hrvatskih škola predstaviti svoj GLOBE projekt u desetominutnom izlaganju.
Hrvatski program GLOBE ima svoju internetsku stranicu na adresi: http://public.carnet.hr/globe na kojoj se mogu naći dopunske obavijesti i novosti u ostvarivanju programa, stručni tekstovi i dokumentacija o dosadašnjim aktivnostima.