- autocestom A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Kikovica i Delnice;
Otvorena A1 između Svetog Roka i Posedarja
- autocestom A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Kikovica i Delnice;
Potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković u ponedjeljak, 20. ožujka 2023. u Zagrebu je dodijelio sporazume i ugovore za ukupno 92 projekta županijskih lučkih uprava te gradova i općina na području Istarske županije, Primorsko-goranske, Ličko-senjske, Zadarske, Šibensko-kninske, Splitsko-dalmatinske i Dubrovačko-neretvanske županije.
Ukupna vrijednost potpisanih ugovora i sporazuma iznosi nešto više od 13,6 milijuna eura, a dodijeljenim sredstvima Ministarstva sufinancirat će se izgradnja, sanacija i rekonstrukcija objekata podgradnje u lukama otvorenim za javni promet od županijskog i lokalnog značaja, kao i sanacija i rekonstrukcija pomorskog dobra u općoj upotrebi.
„Riječ je o nacionalnim sredstvima koja su planirana u državnom proračunu, na poziciji Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.“, izjavio je potpredsjednik Vlade i ministar Butković uoči dodjele podsjetivši kako su 2016. sredstva za tu namjenu iznosila oko 25 milijuna kuna, odnosno 3,3 milijuna eura, dok su danas na razini od otprilike 100 milijuna kuna ili više od 13 milijuna eura. Potpredsjednik Vlade i ministar rekao je kako ta velika ulaganja koja su pokrenuta zove renesansom na hrvatskoj obali, budući da se nikada nije ulagalo u hrvatske luke kao posljednjih godina.
„Možemo biti zadovoljni da se iz više izvora, najprije europskih, a onda i nacionalnih, obnavlja i gradi lučka infrastruktura.“, zaključio je potpredsjednik Vlade i ministar Butković te dodao kako je dobro da se i u novoj perspektivi otvara mogućnost financiranja takvih projekata i da će taj poziv ići ove godine.
Ugovori i sporazumi dodijeljeni su ravnateljima županijskih lučkih uprava za projekte izgradnje, sanacije i rekonstrukcije objekata podgradnje u lukama otvorenim za javni promet od županijskog i lokalnog značaja, dok su gradonačelnici i načelnici gradova i općina navedenih sedam obalno-otočnih županija dobili sredstva za projekte sanacije i rekonstrukcije pomorskog dobra u općoj upotrebi.
Dodijeljena sredstva i projekti odobreni su temeljem dva javna Poziva koje je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture objavilo u siječnju ove godine.
S dna mora povukao je golemo eksplozivno sredstvo, koje po još svježoj boji, tek manjoj koroziji i obraštaju, mora biti novijeg datuma, kako doznaje Morski.hr
U mreži je, kaže, znao izvući svašta, pa je tako i ovaj put mislio da je - bačva:
- Izvukli smo ga s 57 metara dubine, na udaljenosti 3 nautičke milje od Splita, prema Splitskim vratima - kazao je Marin Ivić.
Događaj se zbio još u četvrtak 16. ožujka, no izvješća iz splitske policije nije bilo. Sve dok nije došao upit.
- Policijski službenici Postaje pomorske policije su dana 16.03.2023.g., oko 19,15 sati zaprimili dojavu kapetana kočarice kako je tijekom ribarenja u Bračkom kanalu u mreži uočio neeksplodirano eksplozivno sredstvo kojim je doplovio na vanjski vez luke Split gdje su odmah po primljenoj dojavi policijski službenici osigurali navedeno područje i pripremili za prihvat ribarice. Koćarici su pristupili policijski službenici Regionalne protueksplozijske jedinice Split- pirotehničari koji su utvrdili kako se radi o glavi torpeda nakon čega su već oko 22.00 sata s glave torpeda koji su isto neutralizirali na način da su uklonili upaljače i torpedo prevezli u prostor za skladištenje do uništenja. Pretpostavka je obzirom na vrstu i izgled sredstva da je u moru zaostalo iz vremena Domovinskog rata - odgovorili su iz Splitsko-dalmatinske policije.
Ipak, o ovom slučaju Morski.hr doznao je iz ribarskih krugova, ne i od policije. Prema splitskom MUP-u, do ovog upita, događaj se nije ni zbio! Također, nema ni izvještaja o osiguranju sigurnosnog perimetra prilikom deaktivacije eksplozivnog sredstva, kao što je to bio slučaj u Rijeci ove nedjelje.
Ovogodišnje 15. jubilarno izdanje Hrvatskih dana male brodogradnje, na koje je i ove godine posjetiteljima tradicionalno ulaz besplatan, uz brojne organizacijske novosti, potvrđuju kako je Marina Kaštela domaćin jedine proljetne nautičko-turističke sajamske manifestacije u Republici Hrvatskoj.
Po povratku u svoj uobičajeni predpandemijski termin sredinom travnja, ova manifestacija okreće novu stranicu i otvara se u potpunosti prema internacionalnoj nautičkoj ponudi što i sam podnaslov CROATIA NAUTIC SHOW sugerira.
Usprkos istom, fokus manifestacije je i nadalje usmjeren ka doprinosu pojavnosti i promociji udruga, ustanova, muzeja, kalafata, škverova i brodogradilišta koji njeguju hrvatsku tradicijsku maritimnu baštinu svih jadranskih županija.
Idealan proljetni termin i novosti u organizaciji čine listu najavljenih izlagača većom i raznovrsnijom, čime će ponuda ovogodišnjeg izdanja biti primamljiva svim posjetiteljima. Bogata ponuda gumenih plovila, brodica i motonih jahti za odmor i rentu domaćih i stranih proizvođača; nautičke, brodske, bazenske i SPA opreme, ali i električnih plovila, vozila, uz široku ponuda turističke i fun outdoor opreme zadovoljit će sve istančaniji i zahtjevniji ukus i potrebe kupaca kao i tvrtki nositelja turističke ponude.
U sklopu bogate ponude plovila u moru i na suhom od 5-21 metar dužine, njih 6 će se premijerno predstaviti hrvatskoj publici.
Hrvatski dani male brodogradnje / Croatia Nautic Show mjesto su skore ovogodišnje proljetne promocije i povoljne predsezonske kupnje potrebnih proizvoda za odmor, kao i za nautičku te turističku ponudu i rentu.
Upravo to je ono što treba svima koji na moru, uz more i od mora žive. Dobrodošli u Marinu Kaštela na 15. Hrvatske dane male brodogradnje/Croatia Nautic Show!