PROMJENE U ZDRAVSTVU

EU postaje zdravstvena unija, evo što to znači za hrvatske građane

Europska unija postaje zdravstvena unija. Tomislav Sokol, zastupnik Europskog parlamenta spominje COVID pandemiju te izjavljuje kako je napravljen cijeli sustav pripreme i otpornosti za buduće pandemije. Dakle, lakše će biti identificirati zdravstvene prijetnje i brže reagirati na njih. Također se radi lista kritičnih lijekova s ciljem da se ne dogodi da imamo nestašica s antibioticima i slično te će ona biti ista za sve članice. Što se tiče zdravstvenog osiguranja, tu će svaka država za sebe odlučiti što njeno zdravstveno osiguranje pokriva, piše HRT.

Europski prostor za zdravstvene podatke ono je što će za građane predstavljati veliku promjenu, a pogotovo za putnike. Svi će naši zdravstveni podatci biti digitalizirani, pa ako putujemo i trebamo otići liječniku u drugoj državi, liječnik će moći vidjeti sve povijesne podatke na svom jeziku.

Što se tiče primarne uporabe zdravstvenih podataka, svi podatci koji postoje na razini EU, bit će dostupni. Dakle, ako netko želi napraviti medicinsko istraživanje na neku temu, može poslati upit, za što će dobiti pristup tim anonimnim podatcima za istraživanje.

Spomenute su i liste čekanja. Ukoliko ne možemo dobiti liječenje u svojoj državi u kojoj imamo zdravstveno osiguranje, u adekvatnom roku, onda imamo pravo na liječenje u drugoj državi članici na teret našeg zdravstvenog osiguranja.

– Kada podnosimo zahtjev za liječenje u inozemstvu, o adekvatnom roku odlučuje nadležno povjerenstvo, u našem slučaju HZZO. Ako nismo zadovoljni njihovom odlukom, uvijek možemo iskoristiti europske referentne mreže za pojedine bolesti s ekspertima, pa onda eksperti ponude drugo mišljenje,
kazao je Sokol. 

POSLJEDNJE DODANO: