Mještani Žednog s otoka Čiova za subotu su najavili prosvjed jer se ne slažu s lokacijom i veličinom reciklažnog dvorišta Općine Okrug koje se planira graditi uz njihovo naselje. Odabrana lokacija im je neprihvatljiva jer smatraju da se nalazi preblizu mjesta i da direktno ugrožava floru i faunu.
– Žedno bi trebalo biti naš Marjan, a ne Karepovac! Na tom području nalazi se crkva Sv. Mavra koja datira iz 12 st. s arheološkim nalazištem iz 1 st., a svega je 300-tinjak metara udaljena od planirane lokacije. Crkva je kao i samo središte mjesta konzervatorski zaštićena cjelina – poručuju mještani okupljeni u radnu grupu koja se zalaže za promjenu lokacije budućeg reciklažnog dvorišta.
Napominju i kako je u izradi Urbanističkog plana upravljanja za naselje Žedno predviđen turistički razvoj, a mjesto je zbog ljepote i netaknute prirode, prepoznato kao rekreativno područje s biciklističkim stazama, stazama za šetnju i trčanje.
-Tu mnogi provode vrijeme, a naročito turisti koji su oduševljeni ovom ekološkom oazom. Zabrinuti smo zbog mogućeg negativnog utjecaja reciklažnog dvorišta na okoliš i na kvalitetu života, razvoj turizma, ne samo Žednjana nego i ostalih stanovnika južne strane otoka Čiova – upozoravaju Žednjani.
Zbog ovog su se problema sastali s načelnikom Općine Okrug Ivicom Radićem koji im je prezentirao projekt izgradnje reciklažnog dvorišta i objasnio im da nema razloga za zabrinutost. S njegovim se stavom mještani ne slažu. Sastali su se i s trogirskim gradonačelnikom Antom Stipčićem koji im je rekao da razumije njihovu zabrinutost i koji je od Splitsko-dalmatinske županije tražio da mu odgovore na pitanje jesu li pri izdavanju suglasnosti za projekt izgradnje reciklažnog dvorišta na ovoj lokaciji poštivani svi aspekti utjecaja na širi okoliš.
– Nitko nema ništa protiv reciklažnog dvorišta, ali u ovom su slučaju napravljeni veliki propusti. Mještani Žednog kao zainteresirana skupina građana nisu imali nikakav pristup informacijama, za to smo saznali slučajno prije mjesec dana. Zašto nismo bili na vrijeme informirani i zašto nije napravljena obvezna edukacija lokalnog stanovništva? Samim time nismo ni mogli dati svoje prigovore, a za to su odgovorne lokalne političke strukture. Pravo na informacije i edukacija stanovništva su osnovna prava koja su određena Zakonom o zaštiti okoliša – smatra Nikša Hrabar iz Žednog te dodaje kako je Općina Okrug napravila projekt izgradnje reciklažnog dvorišta suprotno preporukama koje je naveo IGH koji je izradio Plan gospodarenja otpadom Općine Okrug za period 2010.-2018.
U projektu je, naglašava Hrabar, navedena nekoliko puta veća površina reciklažnog dvorišta nego što je to predvidio IGH u Planu gospodarenja otpadom s obzirom na gustoću stanovništva.
– Zato se budi se sumnja da se prvenstveno radi o profitu dok je prikupljanje otpada za reciklažu samo maska – zaključio je Hrabar.
Prosvjed će se održati u 15 sati na granici Općine Okrug i Žednoga, a mještani pozivaju sve da im se pridruže, daju im potporu za izmještanje reciklažnog dvorišta i pomognu im zaštiti prirodne resurse južne strane Čiova.