HARAJU MREŽAMA

Dupini u Dalmaciji sve češće oduševljavaju pojavom, ali ribari plaćaju visoku cijenu…

Piše:
Foto: PIXABAY

Sve češće se u Dalmaciji susreću dupini koji svojim pojavljivanjem oduševljavaju kupače i turiste, no ribari gledaju drugačije. Za njih su ovi morski sisavci pravi neprijatelji jer uništavaju mreže, kradu ribu i stvaraju velike financijske štete, prenosi net.hr.

Nedavno su kod Zadra nekoliko dupina okružila plivalicu i poslužila se s inćunima i srdelom. Za svakog ribara to je dio svakodnevne borbe u kojoj najčešće – gube.

Ko da tiraju vukovi stoku – idu u lov. Kao kad gledate emisiju o lovu. Tako i oni. Samo vidite glava, pa peraja pa uroni i gre i onda uđe unutra u mrižu, rekao je Neven Pleper, kapetan ribarice Slavice iz Kaštela.

Kada dupini probiju mrežu, štete se zbrajaju danima, a svaka rupa donosi dodatne troškove.

Otprilike 10 do 15 tisuća eura štete. Tu spadaju što kupujete mrežu novu, što lude plaćate koji vam pomažu šiti i cijene te mriže, zavisi gdje se uzima i sve, nadodao je Pleper.

Mreže se ponekad pletu i po nekoliko dana, a osim šivanja mreža, potrebno je organizirati i podjelu ulova. Kada se sve zbroji, ni preostali ulov nakon dupina ribarima često nije od koristi.

Dupini dođu ispred mreže i rastjeraju ribu, plus što pojedu oni i rastjeraju ribu koja stoji ispred mreže. Znači ribar, koćar koji isplovi sam, recimo u Hvarskom kanalu, recimo ako dođu dupini on može odmah dignuti mrežu i otići, rekao je ribar s Hvara Matko Petričević.

U posljednje vrijeme dupini se sve češće približavaju obali, a svjedoci tvrde da znaju zalutati i u rijeku. Ribari upozoravaju da ih je u Jadranu – previše, što sve više otežava svakodnevni rad i sigurnost ulova.